Расправа о "скандинавском моделу" расте, опет је актуална услед корона кризе: Какву предност даје скраћена радна недеља
У Европи шпанска социјалистичка влада разматра могућност увођења овога модела како би убрзала опоравак економије
Послодавци широм свиета почели су да тестирају четверодневну радну недељу што је након рада од куће још једна промена коју је пандемија донела у свету рада.
НЕМА ПАРА ЗА НАШЕ ГРАЂАНЕ: БиХ ЗАКИНУЛА више од 20 ХИЉАДА пензионера из Србије - новац исплаћен само њиховим држављанима
ДАНАС ЈЕ КРАЈЊИ РОК ЗА ПЛАЋАЊЕ ПОРЕЗА: Ако закасните казна и до 50.000 динара
ОДЛУКА МОЖЕ БИТИ САМО ЈЕДНА, ДОК СУ НА СТОЛУ ТРИ ОПЦИЈЕ: Да ли ће се повећати минималац за 350.000 радника - преговори почињу данас
Како пише Ројтерс, расправа о "скандинавском моделу" који се темељи на претпоставци да ће продуктивност расти ако се смањи број радних сати није нова.
Међутим, у последње време опет је актуална услед COVID кризе. И то не само међу власницима компанија, већ и у јавном сектору те међу политичарима.
У Европи шпанска социјалистичка влада разматра могућност увођења овога модела како би убрзала опоравак економије. С друге стране, јавна управа у Данској и Исланду већ ради само до четвртка. Челник једне агенције за привремено запошљавање каже како мноштво компанија уводи краћу радну недјељу, посебно у контексту недостатка радне снаге у малопродаји и угоститељству.
- Након корона кризе људи су постали свеснији да њихови дотадашњи радни услови нису били баш најбољи. Сада сматрају како не би требало да жртвују свој приватни живот због каријере - каже Christophe Цаитор, први човек једне агенције за запошљавање.
На Новом Зеланду компаније тестирају радну недјељу од четири дана, док у Јапану трећа банка по величини нуди могућност за 45.000 радника да раде три или четири дана.
Док многи скептично гледају на то колико ће промене у свету рада заживети и након краја пандемије, и Шпанији има компанија које тестирају четверодневну радну недјељу.
За сада у том режиму ради 10 посто њених запослених на матичном тржишту. Ако резултати који се тичу продуктивности остану задовољавајући, у скраћено радно време би се укључило још учесника, каже Ројтерсов извор упознат с плановима компаније.
Наиме, шпанска компанија је радницима који раде скраћено смањила плату за 15 посто, но послодавци у другим земљама намеравају да понуде пуну плату, упркос мањем броју одрађених сати.
У данској општини Odsherred 300 службеника ради четири дана у недељи уз пуну плату у склопу трогодишњег теста.
- Запослени су били фантастично узбуђени због слободног петка - каже начелник Цлаус Стеен Мадсен.
- Три дана током којих не морате на посао чине нешто психолошки, дају додатну енергију за четири радна дана - каже Мадсен. Додаје како Odsherred не планира да промени овај флексибилни модел и "врати се на старо".
У Шпанији пак министарство индустрије разматра 50 милиона евра вриедан пилот програм како би компанијама помогло у смањивању радних сати, а без снижавања плата.
Прогресивна странка Мас Паис, која је на недавним регионалним изборима у Мадриду освојила 17 одсто гласова, тражи од владајуће леве коалиције усвајање тог пројекта. Хецтор Тејеро, политички секратар Мас Паиса, појашњава како би компаније добиле одређени износ за сваког радника који ради скраћено, а тај би новац могле искористити како желе.
Странка посматра овај програм као контролисани експеримент утицаја на продуктивност и профитабилност при мањем броју радних сати у целом низу сектора. Неке шпанске компаније већ белже одличне резултате.
Тако је информатичка компанија из Андалузије увела четверодневну радну недјељу без смањења плате, а од почетка експеримента повећала је број запослених за 15 посто.
- Продаја је порасла 20 посто, а изостанци с посла драматично су се смањили, задовољство запослених и клијената такође је порасло, заједно с продуктивношћу - тврди директор маркетинга Педро Цортес.
Царлос Вицториа, економиста у шпанској пословној школи каже како ће у неким секторима бити једноставније реорганизовати радне процесе и смањити радне сате, но постоје сектори код којих би краће радно време директно утицало на смањење производње.
- Разматрање четверодневне радне недјеље као будућности света рада још је преурањено, барем у кратком року - сматра Вицториа.