РЕКОРДНЕ ОТКУПНЕ ЦЕНЕ ЗА МАЛИНЕ?: За "црвено злато" малинари добијали 215 динара, а сад је ситуација ДРУГАЧИЈА
Када је реч о расту цена, не само малина, већ и купина и другог воћа, оне ће вероватно расти јер је понуда мала, а потражња огромна
Због огромне потражње и несташице на светском тржишту пољопривредни произвођачи ове године могу да се надају бољој откупној цени малине. За "црвено злато" они су прошле године добијали око 215,220 динара по килограму, док је ситуација ове године другачија.
ЦВЕТА БАГРЕМА ЈОШ ИМА, АЛИ НЕ МЕДИ! Колико ће ове сезоне коштати тегла слатког задовољства у Србији?
ЗАРАДА ЗАГАРАНТОВАНА, ПОРЕДИ СЕ СА ТАРТУФИМА: Србија ово дрво има на претек, вади се из корита река, али ПОСТОЈИ ЦАКА
СВАКИ ЛЕТ ДРОНОМ БЕЗ ОДОБРЕЊА ЈЕ КАЖЊИВ: Казне могу бити до МИЛИОН ДИНАРА - снимање вас може пуно коштати
- Поједини откупљивачи у мачванско-прњаворском крају већ су изашли са ценом од 350 динара по килограму. Иако многи тврде да је то добра цена, то је на неки начин компензација за прошлу годину када се малина на нивоу целе Србије плаћала око 215,220 динара по килограму. Када узмете у обзир сва поскупљења – од потрошачке корпе, електричне енергије, садног материјала и горива, 320 динара је нека реална цена - каже председник Асоцијације произвођача малина и купина Србије Добривоје Радовић за Biznis.rs.
Када је реч о даљем расту цена, не само малине, већ и купине и другог воћа, саговорник се нада да ће оне расти јер је понуда мала, а потражња огромна.
- Просечна производња на нивоу целе Србије је 82.000 тона. Она ће ове године бити мања за неких 50 одсто, како због садног материјала, тако и због елементарних непогода - напомиње Радовић и додаје да је у нашој земљи под засадима малине од 13.000 до 14.000 хектара.
Држава враћа и до 90 одсто уложеног новца
Иако је дошло до пада производње, квалитет српске малине препознат је у свету, а наша земља отворила је и нека нова тржишта. Како објашњава Радовић, пре два, три месеца договорен је извоз малине у скандинавске земље, док споразум са Турском омогућава извоз без царинске надоканде.
Влада Србије формирала је нову Радну групу за унапређење производње и тржишта малине у Србији коју чине стручњаци, представници владе и удружења. Председник Асоцијације произвођача малина и купина, који је један од чланова ове радне групе, каже да се већ види помак, па је тако ресорно министарство у сарадњи са радном групом донело одлуку да за садни материјал субвенције буду 90 одсто.
- Малине које које су сертификоване дају род од 220 до 280 килограма по ару, док оне које нису сертификоване дају 60 килограма тако да су ове субвенције значајне јер држава враћа 90 одсто улагања - каже Радовић и додаје да су врло повољне и субвенције за механизацију.
Малине које које су сертификоване дају род од 220 до 280 килограма по ару, док оне које нису сертификоване дају 60 килограма тако да су ове субвенције значајне јер држава враћа 90 одсто улагања - каже Радовић и додаје да су врло повољне и субвенције за механизацију.
- Радницима је све обезбеђено, од смештаја, три оброка, а уколико неко бере више од просека може да заради и до 5.000, 6.000 динара дневно. Млади на тај начин могу да зараде новац за летовање, факултет - наводи саговорник и додаје да су поједини који су протеклих година били берачи подигли своје засаде, па су сада власници плантажа.