РЕВОЛУЦИЈА У ДИЈАГНОСТИЦИ: Google развија верзију вештачке интелигенције која може да детектује здравствене тегобе
Нова ера дијагностиковања здравствених тегода пред нама.
Нови модел вештачке интелигенције који је развио Google ГООГЛ 0,99% може олакшати дијагнозу туберкулозе (ТБ) и других респираторних болести као што је снимање гласовне белешке.
Технолошки гигант сарађује са индијским стартапом за респираторну здравствену интелигенцију, "Салцит Technologies". Технологија, која је представљена раније ове године као "Health Ацоустиц Репресентатионс", или ХеАР, је оно што је познато као биоакустични темељни модел.
ХеАР је затим обучен на 300 милиона аудио података, укључујући 100 милиона звукова кашља, како би научио да одабере обрасце у звуковима.
Салцит затим користи овај модел вештачке интелигенције, у комбинацији са сопственим производом Свааса, који користи вештачку интелигенцију за анализу звукова кашља и процену здравља плућа, како би помогао у истраживању и побољшању раног откривања туберкулозе на основу само звукова кашља.
Између три и четири милиона случајева туберкулозе остаје непријављено, према непрофитној организацији The Стоп ТБ Партнерсхип коју подржавају Уједињене нације. Ако се не лечи, стопа смртности од туберкулозе је већа од 50%.
- Сваки пропуштени случај туберкулозе је трагедија; свака касна дијагноза, сломљено срце - рекао је Сујаи Kakarmath, менаџер производа у "Гоогле Research" одељењу који ради на ХеАР-у. Акустични биомаркери нуде потенцијал за преписивање ове приче.
Појава вештачке интелигенције створила је нове могућности за рано откривање и дијагнозу широког спектра болести. Од уочавања знакова хроничних болести, до прецизирања раније непрепознатих типова карцинома ендометријума, до ране идентификације Паркинсонове болести, истраживачи из целог света су већ открили да је класична вештачка интелигенција веома корисна, а технологија је још увек у раној фази.
Недавно је УЦЛА рекао да развија нови тест побољшан вештачком интелигенцијом који би могао да помогне да се убрза процес дијагностиковања Лајмске болести, саопштио је универзитет у понедељак.
Извор: Србија Данас/Блиц