РИГОРОЗНИ ПРОХТЕВИ станодаваца у Србији: Све је више чудних захтева, а постоји и ЦРНА ЛИСТА подстанара
Све обазривији огласи
- Издаје се стан, простран, намештен, за две особе, без деце - све чешћи је шаблон на који наилазе подстанари у потрази за простором за живот. Испоставило се и да станодавци осим овог имају и још сијасет других захтева при одабиру закупца.
ПРАВИ ТРЕНУТАК ЗА КУПОВИНУ НОВОГ ДОМА: До стана уз уштеде на трошковима обраде кредита
Резултат занимљивог споразума: У ОВОЈ земљи за узгој кафе или какаа можете добити и КОМПЕНЗАЦИЈУ
- Последњих годину дана, из нашег искуства можемо рећи да се повећава број станодаваца који траже одређени профил људи за боравак у њиховом стану. Иако некоме звучало као дискриминација, то је једноставно право власника, а многи од њих, поучени лошим претходним искуствима постају обазривији и самим тим искључују могућност за понављање неког нежељеног сценарија - објашавају запослени у једној агенцији која се бави рентирањем простора у главном граду.
Према њиховим речима, више је оваквих услова који се у последње време могу наћи у огласима за издавање простора.
- Највећи проценат односи се на децу, али не мањка ни оних власника који у свом стану не желе да виде кућне љубимце. Разлог је углавном исти - малишани и животиње могу да поцепају, поломе, ижврљају комад намештаја, предмете по кући или зидове, што се власнику свакако не би свидело. Осим тога, све мање људи је вољно да изда стан студентима, жалећи се да их не одржавају на одговарајући начин, да често праве журке, имају проблеме са комшијама и слично - истичу.
И даље тражим стан и даље наилазим на ово и морам да кажем да не разумем. pic.twitter.com/oq3VSWoxSY— магда јањић (@magdajanjic) Новембер 2, 2017
На листи непожељних, иако доста ређе, могу се наћи и пушачи, али и странци.
- Са мигранстком кризом и приливом азиланата све више оних који не желе да издају стан Либијцима или Сиријцима, на пример - наводе они.
Ипак, истичу да тим поводом никада нису имали примедбе људи који би желели да изнајме неки стан у граду.
- Људима је јасно да је то жеља власника и да га вероватно ничим неће убедити да им изда стан уколико сви услови нису испуњени. Углавном се жале на питања која се тичу финансија, или јадикују како је јако тешко наћи жељени простор на жељеној локацији, али ретко коментаришу овакве ствари. Ипак, то не значи да сличне реакције нећемо добијати у будућности, будући да је број власника станова који траже посебно селектован тип људи већ сада на око 20-30 одсто од укупног броја станова који издајемо - причају у агенцији.
Осим наведеног, власници често очекују да ће се станари задржати бар годину дана.
- То је још један од разлога зашто су студенти на "црној листи". Они одлазе из станова у летњем периоду, када је иначе и најтеже пронаћи заинтересоване за усељење - објашњење је запослених у агенцији за издавање простора.
У појединим агенцијама чак наводе да се овакви прохтеви нису појавили одскора.
- Код нас је увек тога било, а најчешће су у питању станодавци који изнајмљују луксузније станове, они чак некада и наводе да желе искључиво пословне људе за боравак у својим просторима - кажу у једној београдској агенцији.