САД уграбиле прилику и селе на трон - шта ће сад Русија?
Русија не би требало да уђе у рат око цена нафте са САД-ом, већ да се држи смањења производње, чак и по цену средњорочног губитка тржишног удела.
То сматра један од главних руских креатора споразума са Организацијом земаља извозница нафте (ОПЕК) о редуковању производње "црног злата".
- Да би се смањила америчка производња нафте из шкриљаца, цена нафте би требало да буде 40 долара по барелу и ниже од тога. То није здраво за руску економију - изјавио је шеф руског Директног инвестиционог фонда Кирил Дмитријев на Светском економском форуму у Давосу, а преноси агенција Ројтерс.
Изненађење из Давоса: Руси продају Агрокор, али их мучи један проблем
Додао је да не треба предузимати агресивну акцију како би се уништила америчка производња из шкриљаца.
Од 2017. године, Русија и ОПЕК су заједно приступили смањењу производње нафте, у настојању да подигну цену тог енергента. После склапања тог споразма, нафта се трговала по цени од 60 долара до 85 долара по барелу, што је био знатан раст у односу на цену нижу од 30 долара, колико је износила пре него је тај споразум ступио на снагу.
У Давосу ГЛАВНЕ ТЕМЕ: Брегзит и Венецуела
Међутим, раст цена су искористиле САД, које нису део договора о смањењу производње, повећавајући своју производњу "црног злата" до рекордних нивоа.
Захваљујући томе, САД су у септембру претекле Русију и Саудијску Арабију по нивоу производње и постале највећи произвођач сирове нафте у свету.