ЉУДИ ДИЖУ КРЕДИТЕ ДА БИ "ПОКРИЛИ" ТРОШКОВЕ САХРАНЕ: Скуп бизнис или нужно поскупљење погребних услуга?
Како се сазнаје, погребници широм Србије последњих дана подигли су цене услуга
Када изгубите драгу особу, иако скрхани од бола, морате скупити снагу и сахранити покојника онако како доликује. Ипак, за сам чин испраћаја на вечни починак, било да живите у Београду или у селу у централној Србији, мораћете да издвојите минимум 100.000 динара.
НУДЕ ПЛАТУ И ДО 2.000 ЕВРА, АЛИ НИКО НЕЋЕ ТО ДА РАДИ: Ево како до зараде која је сан сваког Србина
ГРЧКИ МИНИСТАР ТУРИЗМА ОБЕЋАВА СРБИМА: Циљ нам је да отворимо границе до овог датума - летовање све извесније
КОМПАНИЈЕ ИЗ СРЕМА ПЛАНИРАЈУ НОВЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ И ЗАПОШЉАВАЊЕ Атанасковић: Министарство привреде је отворено за све привреднике
Како се сазнаје, погребници широм Србије последњих дана подигли су цене услуга јер, како кажу, опрема за погреб је нагло поскупела.
НАЈВИШЕ ПОСКУПЕЛА ИЗГРАДЊА ГРОБНИЦЕ
Највише су увећани трошкови изградње гробнице, за чак 20 одсто. Само за ову ставку раније сте морали да издвојите око 17.000 динара са ПДВ, а сада чак три хиљаде више, односно 20.000 динара.
ЈКП "Погребне услуге" повећале су за 10 одсто накнаде за гробнице, касету у розаријуму, дечји гроб. Остали трошкови везани за сахрањивање углавном су поскупели за пет одсто у односу на претходну цену, али кад се све сабере, сахрана сада кошта између 4.000 и 5.000 динара више него до сада.
- Цене трошкова сада су повећане за пет одсто, што је знатно мање од кумулативног износа инфлације за наведени период, који је износио 11,1 одсто - наводе у ЈКП "Погребне услуге".
Сахрањивање ковид покојника још скупље?
Управник гробља у оквиру ЈКП "Чистоћа" из Краљева Никола Ђуришић истиче да трошкови погреба варирају у зависности од тога како породица одлучи да упокоји и удостоји свог сродника.
- Трошкови погреба буду неких 40.000 до 50.000 динара. Међутим, кад је у питању сахрањивање покојника који су имали Ковид-19, ти трошкови се увећавају за цену тог лименог сандука, а његова цена варира од 15.000 до 19.000 динара - каже Ђуришић.
У селу два гробна места
Власник продавнице погребне опреме у Коцељеви Никола Антић каже да су погребници били приморани да увећају цене јер су сандуци и пратећа опрема изненада поскупелиу велепродаји.
- Од децембра до краја јануара је било пуно посла. Навављам опрему у Крупњу и сада је бар 10 одсто скупља у односу на претходну годину. Већ три године сам у овом послу и често се мења ценовник јер се једноставно нама, као власницима погребне опреме тако намеће - објашњава Антић.
Предузетник из Коцељеве додаје да породица покојника углавном купује опрему у вредности између 35.000-40.000 динара.
- Томе додајте износ за гробно место, па и за свештеника, накупе се трошкови. У Коцељеви је, рецимо, закуп два гробна места око 40.000 динара. Свештеник се плаћа између 10.000 и 12.000 динара. Сахрана у селу не може коштати мање од 100.000 динара - истиче Антић.
ПОДИГЛА КРЕДИТ ДА БИ САХРАНИЛА МАЈКУ
Ружица Б. из Ваљева каже да је била принуђена да подигне кредит у износу од 1.000 евра да би сахранила мајку која није имала гробно место.
- Био је пост, узела сам 20 килограма рибе, рибљу чорбу, штрудлу, пиће. Када сам дала попу 5.000 динара за парастос, зачудио се и казао да та услуга кошта 10.000 - наводи ова Ваљевка.