ШАНСА ЗА СРБИЈУ! Лоша година за малинаре у Чилеу: Ево како можемо да зарадимо и 80 долара по килограму
Раст откупних цена на свим тржиштима
Драстичан пад производње у Чилеу, последњих година, изазвао је јагму за малинама, што је довело до поскуплјења и у Србији. Због лоших временских услова и драстичног пада приноса у Чилеу за овим воћем тренутно влада велика потражња у свету. То је довело до раста откупних цена за око 30 одсто на свим тржиштима, па тако и у Србији.
Колико ће нам, заправо, летовање бити скупље: ОСИМ ЗА ТЕСТОВЕ, МОРАЋЕТЕ ДА ИЗДВОЈИТЕ ДОДАТНИ НОВАЦ И ЗА ОВО
"СЕОСКИ ТУРИЗАМ - СРПСКО МОРЕ": Пре него се одлучите за пут у иностранство, сазнајте шта пропуштате у Србији
НЕИЗВЕСНА СУДБИНА "ГАСТАРБАЈТЕРА СА БАЛКАНА": Немачка БЕЗ ОДЛУКЕ да продужи пропис за радне визе ОВИМ РАДНИЦИМА
Ариље је смештено у планинском делу западне Србије и припада Златиборском округу. Смештено је између сливова река Моравице, Великог Рзава и Малог Рзава, на површини од 349 километара и надморској висини од 330 до 1.382 метра. Припада брдско-планинском подручју што је најподесније за узгој малина. Подручје је богато чистим водама и атрактивним шумским пределима, што га убраја у најчистије и најздравије средине у Србији. Очувана средина пружа изванредне услове за производњу здраве хране.
Ариље је већ препознатљиво у свету по производњи малине и названо је светском престоницом малине. У општини се гајењем малине бави скоро целокупно становништво. Према статистици постоји 5.000 "малих фабрика" под отвореним небом која произведу годишње око 20 милиона килограма малине. Малину још зову "црвеним златом" Србије јер је наша земља један од највећих произвођача малине на свету.
- Најбољи квалитет наше малине је резултат комбинације идеалних климатских услова, квалитетног земљишта и производне технологије - почиње причу Бранислав Гулан који се бави проблемима наших пољопривредника.
Његове анализе објављују се на порталу Макроекономија.
Чиле је, уз Србију, последњих деценија међу највећим произвођачима и извозницима малина у свету, па се несташица одражава на поскуплјење. Ако се тај тренд настави, незваничне су процене да би ова и наредна сезона могла да буде профитабилнија и за домаће произвођаче.
- У структури извоза агроиндустријских производа малина представља наш најзначајнији извозни производ;
- Укупна површина под малином у Србији износи 15,2 хиљаде хектара са тенденцијом раста по просечној стопи од 2,8 одсто годишње. Производња малине у Србији варира од 65.000-100.000 тона;
- Просечан принос малина код нас износи око седам тона по хектару што је за 6% више у односу на остварени европски учинак;
- Око 98 одсто површине под малином лоцирана је у Централном делу Србије. Регионално посматрано највећи произвођач малине је Златиборски округ;
- У Србији у периоду од пет година производња малине износи у просеку око 80.000 тона;
- Највећи део извоза усмерен је ка ЕУ;
- У сезонску производњу и прераду малине укључено је са сезонским радницима висе од 200.000 становника Србије;
- У свету, иначе, из године у годину расте производња малине и достиже 430.000 до 460.000 тона, а гаји се на 82.000 хектара;
- Србија је дуго била први произвођач у свету када је осамдесетих година прошлог века производила 116.000 тона малине годишње;
- Регионално посматрано највеће површине малине налазе се у Европи која у светским оквирима производње уцествује са 87 одсто;
- Највећи светски потрошачи малине су Немачка и Француска. 10 килограма малине по глави становника годишње.
- Највећу увозници српске малине су САД, Велика Британија, Немачка, Аустрија и Француска;
Цена малина у 2017. године у откупу се спустила испод 100 динара за килограм.
- Како лепо звучи цена од 2016. године, кад је била од 220 – 250 динара за килограм. Да ли је светска производња (њен тадашњи велики раст и мања потрошња узрок овога цунамија тржишту Србије или... - наводи Гулан.
У овој години произвођачи истичу да би идеална цена за килограм малина била 1,7 евра, а за купине 80 евро центи.
Он указује да се из Србије до пре две године нудила само малина као сировина за више фазе прераде. Ни сад се није далеко одмакла јер се нуди тек неколико производа. У свему предњаче произвођачи и прерађивачи малине из сложене задруге из Милића села код Ариља, коју води Божо Јоковић. Да ли ће произвођачи прихватити савете стручњака да је време да се удруже и покрену производњу сокова, сирупа, џемова, хране за децу... Екстракт од малине достиже на светском тржишту цену и од 80 долара за један килограм.
Цена малина у Француској, у супермаркетима, 2016. године је била просечно 20 евра за килограм.
У 2019. откупна цена малине на домаћем тржишту била је од 140 до 180 динара, у зависности од сорте. Процењује се да ће ове године, ако производња буде стабилна, откуплјивачи за "микер" плаћати минимално 220 динара, а за "виламет" од 190 до 200. Произвођачи малина у Чилеу ових дана се суочавају са веома неповолјним временским условима. Због тога ће се наставити тенденција пада производње, што је већ довело до пораста цена. Иначе, њихова најзаступлјенија сорта "херитиџ" плаћана је у откупу 1,5 долара, што је знатно повећање у односу на прошлогодишњу цену од 1,2 долара по килограму. Малина је у овом тренутку веома тражена, али је на свим тржиштима има мало.
Овогодишњи род малине, процењују произвођачи у Србији, биће осетно мањи од добијеног у 2019. години. Лане је био близу 60.000 тона. Разлог томе је замртвљвање пупољака које је приметно последњих дана, али и због значајних површина које су због вируса короне остале необрађене. То је случај и у Ивањици, Косјерићу, Ариљу, Пожеги, Сурдулици, Ражњу, па је за очекивати да само на основу овог број буде мањи за 20 до 30 одсто, наводи Добривоје Радовић, председник Асоцијације малинара Србије.
- Тамо где су пупољци опустели очекује се висок квалитет овог воћа јер су примењене све агротехничке мере - додаје Радовић.
Чилеанци се до сада нису сусретали са овако драстичним временским приликама које изазивају нагло скраћење периода бербе и смањују принос малине, али и другог воћа. То представлја највећи проблем произвођачима који немају доволјно воде за заливање. Берба првог рода најзаступлјеније сорте у овој землји трајала је веома кратко и убрано је мало плодова. То је проузроковало раст цена сировине за 30 процената по килограму. Берба друге по заступлјености сорте "микер", такође, кратко је трајала, због чега је и цена била за 35 процената виша.
Према подацима Светске организације произвођача и прерађивача малине, производња у свету се у претходних десет година готово удвостручила – са 310.000 тона у 2008. на 590.000 у 2017. години. Према неким истраживањима и проценама оних који су откупљивали малину, Србија је 2016. произвела 83.000 тона, а само две године касније 56.000 тона малине. Различите су процене због чега је тако. Ако је већи род, онда је цена нижа, а то одговара откупљивачима и хладњачарима.
Српске малине при извозу у ЕУ неће више бити додатно контролисане на норовирус, извозници ће имати мањи трошак, а и имиџ Србије ће се поправити. То ће омогућити лакши пласман наше робе и веће приходе за произвођаче тог воћа, речено је у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Србије.
Европска комисија је донела одлуку да се повуче мера додатне контроле за извоз замрзнутих малина пореклом из Републике Србије, објаснили су у Министарству пољопривреде, тако да ће српски аграр имати једну муку мање, ако не дође до злоупотребе. Према званичним информацијама из ЕУ, појачан надзор у Србији уведен је због епидемије заразе у јулу 2014. године, чији је узрочник била заражена малина из Србије. Нашој земљи биле су уведене такозване блаже мере, будући да је Кини, неколико година раније, због контаминације јагода наложена контрола пет одсто укупног извоза овог воћа, што је узроковало огромне додатне трошкове.
Додатно, Министарство пољопривреде објавило је и претпостављене цене за десет пољопривредних производа који су највише заступљени на нашим ораницама и у воћњацима. Тако, на пример, цена малине процењена је на 1,25 евра по килогаму (аванс) за делимично уговорену производњу. Наводи се да су почетком ове године неке компаније које имају делимично уговорену производњу и продају већ закључивале уговоре на тај износ.
ДО СРЕДЕ ЋЕ СВИ ПЕНЗИОНЕРИ ДОБИТИ ПО 100 ЕВРА: Одмах почиње и исплата новчане помоћи ОСТАЛИМ ГРАЂАНИМА
Банка Поштанска штедионица данас продужила радно време због исплате помоћи од 100 евра за око милион пензионера
"НИЈЕ ПОХЛЕПА ВЕЋ 100 ЕВРА СВАКОМЕ ЗНАЧИ" Вучић прокоментарисао масовне пријаве за НОВЧАНУ ПОМОЋ од државе
Грађани, обратите пажњу: На ОВАЈ БРОЈ ТЕЛЕФОНА се можете пријавити за 100 евра од државе!
ЕВО КАДА И ОСТАЛИМА ЛЕЖЕ НОВАЦ НА РАЧУН: Погледајте детаљно објашњење како до ИСПЛАТЕ од 100 евра (ВИДЕО)