Соларним панелима на балконима у Немачкој расте популарност: Нови талас у енергетској транзицији
Нова генерација произвођача соларне енергије у Немачкој не само да користи јефтину струју, већ активно учествује у енергетској транзицији. Више од 500.000 плуг-ин соларних система већ је инсталирано широм Немачке, углавном на балконима домаћинстава.
Према најновијим подацима, у првој половини 2024. године инсталирано је додатних 220.000 фотонапонских (ПВ) уређаја. Овај бум, који је резултат Немачке "веома снажне соларне културе", како наводе стручњаци, значајно доприноси енергетској транзицији широм Европе.
Соларни балкони представљају део шире енергетске транзиције у Европи, објашњава Јан Осенберг, саветник за политику у асоцијацији SolarPower Еуропе. "Посматрамо их као део соларног система на крововима, али и као нешто другачије," рекао је Осенберг за Euronews Греен. "У суштини, то је тренд коришћења свих могућих вештачких структура за генерисање соларне енергије."
Возне пруге, аутопутеви, паркинг простори, кровови аутомобила, гробља и фасаде зграда само су неке од структура које добијају соларни преображај.
Зашто друге европске земље заостају?
Иако соларни балкони постају све популарнији у Немачкој, друге европске земље спорије прихватају ову иновацију. Али, шта треба да знате ако размишљате о постављању панела на свом балкону?
Како функционишу соларни балкони?
Оно што соларне балконе разликује од кровних соларних система је њихова мања величина. Ови системи обично садрже један или два панела који се директно прикључују на електричну утичницу.
Производе око 10 процената енергије у поређењу са резиденцијалним соларним системима на крововима, наводи Осенберг. Немачка тренутно има око 200 MW инсталиране снаге на балконима, у поређењу са 16 GW капацитета кровних система.
Са становишта корисника, главна разлика је у томе што је постављање соларних панела на балконима много једноставније. Опрема се може купити online и не захтева ангажовање електричара за инсталацију, за разлику од кровних система, где се препоручује ангажовање сертификованих инсталатера како би се избегли ризици од пожара и оштећења структуре.
Ко користи соларне балконе?
"Главни разлог за успех соларних система на балконима је то што омогућавају људима да користе соларну енергију, иако раније нису имали ту могућност," наводи портпарол немачког произвођача Meyer Бургер. Већина људи не поседује кућу или не може инсталирати соларне панеле на крововима због заштите културне баштине, сенчења или других грађевинских ограничења. За њих, соларни балкони представљају атрактивно решење јер могу користити соларну енергију за сопствену производњу електричне енергије и смањење рачуна за струју.
Немачка је једна од првих земаља која је инвестирала у соларну технологију и сада производи највише електричне енергије из соларне енергије у Европи. Међутим, стамбени блокови су до сада заостајали за овим трендом.
Подстицаји и регулативе у Немачкој
Немачка је још 2000-их година била испред других земаља у промовисању соларних панела на крововима, подстичући грађане путем субвенција и гарантованих откупних цена за сваки произведени киловат струје. Смањење бирократије и укидање ПДВ-а додатно су допринели популарности соларних панела на балконима.
На регионалном нивоу, субвенције такође играју важну улогу, са подршком до 500 евра у Берлину, што може покрити половину трошкова инсталације. Очекује се да ће систем исплатити сам себе за око три године, с обзиром на просечан век трајања од 20 година, што представља веома исплативу инвестицију за грађане.
Од априла, када је поједностављен процес регистрације, немачки регулатор за енергију Бундеснетзагентур очекује значајан пораст броја инсталација. Између јануара и јуна 2024. године, регистровано је око 220.000 јединица са укупним капацитетом од 200 MW, са просечним капацитетом од 900 вати по јединици, што је пораст у односу на прошлогодишњих 800 вати по јединици.