Споразум са ЕАЕУ: Компанијама нова тржишта и модернизација пословања
Србија је потписала Споразум са ЕАЕУ у октобру 2019. године.
Споразум Србије и Евроазијске економске уније (ЕАЕУ), чија примена почиње у петак 10. јула, омогућава већи пласман домаћих производа на тржиште од 183 милиона потрошача, даје подстицај новим домаћим и страним инвестицијама, посебно у пољопривредно-прехрамбеној индустрији, као и транспорту и логистици, компанијама из гумарске, металске, текстилне и грађевинске индустрије, и ИКТ сектору.
Споразумом је омогућено да се у земље ЕАЕУ може извести и 2.000 тона цигарета, око 90.000 литара вињака, 400 тона полу-тврдог и тврдог крављег сира, и неограничене количине козјег и овчјег сира и воћних ракија, речено је на пословном панелу ''Новине у Споразуму о слободној трговини Србије и Евроазијске уније'' у Привредној комори Србије (ПКС).
СА НОВИМ ТАЛАСОМ НА ЈЕСЕН И ПРИВРЕДА У ОПАСНОСТИ "Тек што је кренуло на боље, већ размишљамо о удару" - шта чека Србију
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ: Огласила се Народна банка Србије
Јелена Иванковић из Центра за Азију, Руску федерацију и Заједницу независних држава ПКС, каже да је у питању врло значајан и дугоисчекиван Споразум који омогућава нашим фирмама већи извоз, модернизацију и технолошки развој.
- Очекујемо повећање извоза, модернизацију, све веће и интензивније усклађивање са стандардима који су врло оштри, а то ће довести до повећања квалитета наше производње - изјавила је Иванковић.
Споразум са ЕАЕУ садржи у себи важеће споразуме о слободној трговини које Србија има са Руском Федерацијом, Белорусијом и Казахстаном, са модернизованим текстом заснованим на принципима тржишне економије и правилима СТО, и незнатно измењеним листама изузетака из режима слободне трговине, уз проширење зоне слободне трговине на Киргистан и Јерменију. Такође, иновиране су одредбе у делу који се односи на преференцијална правила о пореклу роба.
Јагода Лазаревић, државни секретар у Министарству трговине, туризма и телекомуникација наводи да Србија годинама уназад извози широку палету роба на простор ЕАЕУ, највише пољопривредно прехрамбених производа. У Русију се, према њеним речима, пласира чак 60 одсто укупне домаће производње сира.
У структури размене Србије и ЕАЕУ, Руска Федерација је најзначајнији трговински партнер наше земље са учешћем од 93 одсто у извозу Србије на тржиште ЕАЕУ, и око 90 посто увоза са овог тржишта.
Александар Лесин, заменик Трговинског представника Руске Федерације у РС истиче да се протеклих месеци повећало интересовање руских компанија за извоз у Србију.
- Овај споразум омогућава Србији приступ новим тржиштима и омогућава пласман робе на тржиште од скоро 200 милиона становника, а за руска извозна предузећа омогућава проширивање асортимана робе за извоз на српско тржиште - објашњава Лесин.
На данашњем панелу је учествовало више од 30 компанија представника најразличитијих сектора, као и стручњаци из ресорних министарстава.
Јован Кривокапић, менаџер корпоративних послова компаније "ЈТ Интернатионал" АД Сента, каже да је почетак примене Споразума значајан за мала предузећа и велике међународне компаније јер омогућава повољнији увоз сировина али и пласман наших готових производа.
Владимир Арсић, шеф извоза готових производа у компанији "Вино Жупа" из Александровца, каже да та компанија очекује раст извоза и да Споразум омогућава унапређење постојеће сарадње али и нова партнерства са компанијама из држава чланица ЕАЕУ.
Када је реч о водећим извозним производима Србије у ЕАЕУ у 2020. години, највише су пласиране јабуке, гуме за путничке аутомобиле, хула-хоп чарапе, соја у зрну, лекова, а увозили смо највише природни гас, нафту и индустријска уља...
Србија је потписала Споразум са ЕАЕУ у октобру 2019. године.