СРБИ, ЧЕКАЈУ ВАС НОВА ПРАВИЛА: У ЕУ више нико не може да уђе без провере идентитета
Ово је потребно да би се уверили да су подаци о документима тачно унесени у државним и осталим базама података
Од петка, 7. априла, на границама ЕУ примењују се нова шенгенска правила контроле путника, због заштите ЕУ од тероризма. Сем грађана трећих земаља, и грађани ЕУ биће детаљно проверавани на граници, што ће изазвати додатна чекања и гужве.
Ово је НАЈСКУПЉИ град НА СВЕТУ!
НИЈЕ ШАЛА: Од 1. априла ако једете бурек у пекари, ПЛАЋАТЕ СКУПЉЕ!
У досадашњој пракси, наиме, било је довољно да службеници граничне полиције обаве основну контролу путника једноставном провером путних докумената грађана ЕУ.
Ипак, сада ће се документа проверавати у Шенгенском систему информација (СИС), Интерполовој бази података украдених и изгубљених путних докумената, те државној бази података за украдене, злоупотребљене, изгубљене и оштећене путне документе.
Службеници граничне полиције Словеније ће, на пример, детаљно проверавати путне документе свих особа помоћу специјалних читача, документ по документ, на сваком граничном прелазу.
Та уредба о системским проверама не предвиђа било какве изузетке.
Да би се избегле евентуалне непријатности, свим путницима се саветују да провере статус својих докумената, посебно уколико су у последње две године они били отуђени, изгубљени или оштећени, преносе медији.
Ово је потребно да би се уверили да су подаци о документима тачно унесени у државним и осталим базама података.
Треба да провере и да ли су њихова путна документа (личне карте, пасоши) важећа, као и да провере информације о стању на граничним прелазима пре поласка на путовање, затим да изаберу граничне прелазе са мањом фреквенцијом саобраћаја или да крећу на путовање у деловима дана и седмице када су гужве уобичајено мање.
Путницима се саветује да избегавају путовања током викенда, осим уколико је резервисан такав аранжман који почиње и завршава се у данима викенда, те да буду стрпљиви и следе упутства полицијских службеника на граничним прелазима и унутар земље.
Светска банка проценила: Србија ће у овој години остварити РАСТ БДП-а од три одсто
Те систематске провере су уведене ради спречавања било каквих претњи по унутрашњу сигурност и јавни ред држава чланица Европске уније.
Подсећа се и да је у ЕУ забрањено уносити месо, па ни у сендвичима, и млечне производе, док су вође, поврће, слаткиши, храна за бебе и кућне љубимце допуштени, али у ограниченим количинама.