Србија ће почети да се греје из обновљивих извора: Велике уштеде и чистији ваздух за све
Министарка Дубравка Ђедовић Хандановић најављује амбициозне пројекте у обновљивим изворима енергије и значајна унапређења у сектору даљинског грејања широм Србије.
Министарка рударства и енергетике, Дубравка Ђедовић Хандановић, изјавила је да је веома поносна што Србија започиње пројекте обновљивих извора енергије (ОИЕ) у даљинском грејању у великом броју локалних самоуправа широм земље. Ови пројекти, који укључују коришћење геотермалне енергије, енергије из отпадних вода и соларних електрана, ће значајно допринети побољшању енергетске ефикасности и квалитету ваздуха у општинама попут Богатића, Краљева, Крагујевца, Ниша и Параћина.
Србија улаже у енергетске пројекте и субвенције
Према речима министарке, пројекат ОИЕ у даљинском грејању је део шире стратегије енергетске ефикасности. Ове године је забележен рекордни број локалних самоуправа које су се пријавиле за субвенције, а очекује се да ће 12.000 домаћинстава добити подршку, што ће им омогућити да смање потрошњу енергије за 30-40%.
Ђедовић Хандановић је такође нагласила да је Србија усвојила национални енергетски климатски план и Стратегију енергетике Србије до 2050. године, што представља кључне стратешке документе за будући развој енергетског сектора. Потписан је и меморандум са 20 научних институција и пет министарстава за развој нуклеарне енергије, што је од великог значаја за дугорочну енергетске сигурност Србије.
Нови енергетски пројекти и унапређења
Министарка је истакла значај новог термоблока у Костолцу, који је у завршној фази пробног рада и представља први производни капацитет после више од 35 година. Овај пројекат, грађен по највишим стандардима безбедности и заштите животне средине, је кључан за енергетску сигурност Србије.
Поред тога, најављена су енергетска обновљења важних институција као што су Хемијски факултет и Факултет драмских уметности у Београду, Факултет техничких наука у Новом Саду, као и 20 школа и велики број вртића широм Србије.
Раст у сектору рударства и сарадња са ЕУ
У области рударства, производња руде метала бележи раст од 13% у првих седам месеци ове године у поређењу са 2023. годином, док је производња концентрата бакра и злата повећана за 22%. Министарка је такође најавила потписивање Меморандума о стратешким сировинама са Европском унијом, као и наставак припреме пројекта реверзибилне хидроелектране Бистрица уз подршку Јапанске агенције за међународну сарадњу.
Осим тога, потписан је Меморандум о сарадњи за изградњу гасне интерконекције са Румунијом, а припремају се пројекти нафтовода између Србије и Мађарске.
Министарка Ђедовић Хандановић је изразила задовољство постигнутим резултатима у првих 100 дана Владе Србије, наглашавајући значај ових пројеката за будући развој и енергетски сектор земље.