СРБИЈА ГЛАВНА ТЕМА АМЕРИЧКИХ МЕДИЈА! Наша држава означена као предводник - успех реформи у последњих неколико година
Амерички часопис наводи да се међу земљама које су отвориле своја врата таласу Руса, који сада беже из своје земље, Србија, као мала балканска нација, појавила као главно одредиште за технолошке фирме и високо квалификоване професионалце.
Србија се у трци за привлачење руских талената и капитала појављује као предводник, пише амерички часопис Волстрит џурнал (Wall Стреет Јорунал), који је Србију означио као земљу одличних услова за живот и рад и да захваљујући томе све више странаца из целог света, пре свега, ИТ стручњаци, бирају Србију.
Истиче се да је велики број руских држављана, предузетника, власника високо технолошких фирми и ИТ професионалаца који су напустили Русију након почетка рата, изабрало Београд или Нови Сад, пре Дубаија или неких других градова, за пресељење и живот.
Један од њих истиче да је Србија одлично место за живот породице када је реч о образовању, здравственој заштити и пореском систему.
То је резултат реформи које је држава спровела у последњих неколико година, посебно када је реч о пореским олакшицама за запошљавање странаца, напомиње лист.
УМОР, НАПЕТОСТ, СТРЕС... Све више људи се јавља са овим симптомима, докторка саветује шта да урадите ако их приметите!
ДА ЛИ ЋЕ ЕУ ДА НАЂЕ РЕШЕЊЕ ЗА ПЛИН? Шолц оптимиста или песимиста? "То се не ради само покретом руке"
ТРЕЋЕ ПОВЕЋАЊЕ ОД ПОЧЕТКА ГОДИНЕ! Поскупљују рате за кредите у Србији - стручњак објаснио све
Амерички часопис наводи да се међу земљама које су отвориле своја врата таласу Руса, који сада беже из своје земље, Србија, као мала балканска нација, појавила као главно одредиште за технолошке фирме и високо квалификоване професионалце. Процењује се, наводе, да је до милион Руса напустило Русију од 23. фебруара, као и да су многи понели своје послове са собом, а да многи од њих сада хрле у Србију, земљу која жели да се придружи ЕУ и која ужива трговину без царина са блоком.
- Како ЕУ прекида економске везе са Москвом, ова словенска нација је постала мостобран за руске компаније и дипломце, посебно технолошке раднике. Неки изгнаници су овде да би могли да одржавају пословне везе са Западом, упркос санкцијама. Други једноставно беже од ауторитарног режима председника Владимира Путина - наводи се у тексту.
Егзодус је један од многих трошкова које је Русија морала да плати због Путинове одлуке да, како је наведено, изврши инвазију на Украјину, која би могла да оптерети земљу, и користи њеним суседима годинама, чак и деценијама након завршетка сукоба.
Десетине хиљада руских инжењера, програмера, предузетника, уметника и научника дошло је последњих месеци у Србију. Скоро 700 фирми повезаних са Русијом отворило је филијале у којима запошљава хиљаде Руса, а према владиним подацима око 1.500 руских грађана основало је нове компаније од фебруара. Многи једноставно искористе безвизни режим и остану у Србији радећи на даљину за стране послодавце - наводи се у тексту.
Лист наводи искуства руских држављана који су се нашли у Србији.
Један од њих је Владимир Самоилов, 33-годишњи ваздухопловни инжењер, који је постао менаџер развоја софтвера у једној страној компанији, а који се са породицом преселио у Нови Сад.
- Ако имате породицу, Србија је одлична дестинација по питању језика, пореза, здравства и образовања - рекао је он.
Како се наводи у тексту, Србија је осудила инвазију на Украјину, али није усвојила санкције Русији и једна је од ретких земаља која још увек има директне летове за Русију, а српски језик је близак руском. Лист преноси и да се многи Руси који су избегли противе рату и Путиновом режиму, а да многи такође истичу да се у Србији осећају добродошло, више него на западу.
Један од њих је Степан Казарјан, који је у Београд стигао као противник рата, а као промотер концерата из Москве у овом граду је већ организовао музички концерт. Он каже да се многи људи попут њега суочавају са отвореним непријатељством у западној Европи.
Лист подсећа и на егзодус Руса после октобарске револуције и допринос који су они имали на развој тадашње Србије.
- Земље се такмиче да привуку бежећу руску елиту и Србија је у доброј позицији да профитира од те инјекције вредног људског и финансијског капитала - рекао је Иван Вејвода, стални сарадник Института за хуманистичке науке у Бечу.
Путинов режим је, наводи се у тексту, покушао да заустави "крварење" тако што је ИТ професионалце изузео из позива и понудио пореске олакшице, јефтиније кредите и повлашћене хипотеке технолошким радницима, је то до сада остало без ефекта.
Неколико дана након инвазије, руски технолошки гиганти као што је Иандек НВ, као и компаније на западу са великим руским особљем попут Лукофт Инц, програмер софтвера и Варгаминг, дизајнер игара, преселили су део особља у Србију.
- Лукофт, који развија софтвер заснован на вештачкој интелигенцији за банке, телекомуникације и произвођаче аутомобила као што су БМВ АГ и Фолксваген АГ, преселио је 1.000 виших инжењера из Русије у Београд, а у току је довођење још 1.000 - рекао је Михајло Постић, представник компаније у Србији.
Влада Србије је помогла са четири чартер лета Ер Србије, за особље и њихове породице и брзо издала радне и боравишне дозволе, рекао је Постић. Волстрит џурнал наводи да Постићева фирма сада преговара са владом о потенцијалној инвестицији у стамбени простор за смештај више хиљада радника који намеравају да се трајно запосле.
Подстицаји за стране инвеститоре укључују попуст од 70 одсто на порезе и социјалне доприносе за пет година, као и друге субвенције, рекао је Ненад Пауновић, из кабинета Владе Србије. Систем је првобитно дизајниран да се допадне западним компанијама као што је Microsoft Цорп, која води развојни центар у Београду, рекао је он.
Један инжењер Луксофта и његова супруга стигли су у Београд 7. марта. Пар је био у Грузији и Турској, али им је Србија привлачнија за почетак новог живота.
"Културне разлике су мале... ми се овде осећамо као код куће, а ово је демократија у којој људи могу да протестују против власти - рекла је инжењерова супруга.
Осећај добродошлице, као и начин живота у Београду, живој престоници са живом кулинарском и забавном сценом, били су кључна атракција, рекао је Никола Стојановић, директор компаније Варгаминг у Србији, који је преселио 300 запослених из Санкт Петербурга.
Неки од прогнаника су наставили да стварају сопствени бизнис, наводи амерички часопис.