СРБИЈА НА ЕВРОПСКОМ ПУТУ: Ово су ствари које ће значајно поскупети када постанемо део "европске породице"
Уласком Србије у ЕУ цена цигарете ће постати папрена, то знамо, али шта још мора поскупети због европских акциза, а шта и не мора?
Ових дана смо били сведоци још једног поскупљења цигарета, а због повећања износа акцизе и на горива, можемо очекивати ових дана да додатни "цех" слободе кретања и уживања у животу платимо и на пумпама.
НА ОВОЈ СРПСКОЈ ПЛАНИНИ ТРАЖИ СЕ МЕСТО ВИШЕ: У доба короне резервисани сви смештајни капацитети
Да ли то Паг постаје ОСТВРО КАНАБИСА? Двоје хрватских предузетника имају детаљан план за то!
БИОЕКОЛОШКИ ПЛАН ЗА ПРЕДИВНИ ДЕО ПРЕСТОНИЦЕ: Пешачки мост води до Оперског трга, засениће "Београд на води"
А тако ће бити све док не уђемо у Европску унију јер усклађивање акцизне политике Србије са оном у ЕУ, након што постане њен члан, довешће извесно до поскупљења цигарета, али не нужно и до поскупљења осталих акцизних производа, попут алкохала, јер ће њихова цена зависити од ситуације на ЕУ тржишту, пренео је портал Еуропеан Western Балканс.
- Моментом приступања ЕУ, акцизе на цигарете у Србији ће бити повећане, јер су у апсолутном износу ниже од минималне акцизе коју прописује директиве. Сасвим је извесно да ће уласком у ЕУ цигарете у Србији поскупети, јер је минимална акциза на цигарете у ЕУ 90 евра на 1.000 комада, односно 1,8 евра – 212 динара по паклици - казала је саветница у Националној алијанси за локални економски развој (НАЛЕД) Јелена Ранчић.
Како је навела, у Србији је тренутно акциза на цигарете око 157 динара, односно 67 евра на 1.000 цигарета.
- Са друге стране и малопродајне цене цигарета у ЕУ се крећу у распону од 2,5 евра (Бугарска) до близу 10 евра (Ирска) док је просек на нивоу ЕУ око пет евра за паклицу цигарета - прецизирала је Ранчић, која је и координаторка радне групе Националног конвента о ЕУ (НКЕУ) за Поглавље 16, које се односи на опорезивање.
Значи, када уђемо у ЕУ биће нам по стању у новчанику јасно како у Немачкој пакло "марлбороа" кошта више од 7 евра а у Србији данас само 3 евра.
Истовремено, како је додала РАнлић, прописивањем акцизе на јака алкохолна пића у Србији у висини минималне у ЕУ, што је око 182 динара, "можда не би нужно довело до поскупљења производа или бар не у већој мери, с обзиром да је тај износ између тренутно важећих акциза (ракије од воћа око 135 динара и ракије од житарица око 344 динара)".
Управо због тога нисмо добили зелено светло за отварање поглавља 16, истакла је Ранчић недавно на онлајн конференцији "Економске теме у процесу европских интеграција Србије", јер је Европска комисија оценила да Србија није остварила кључни критеријум који се односи на уједначавање акцизе на јака алкохолна пића (домачих према странима).
Тако рецимо виски неће поскупети јер и сада 0,75 литара "џони вокер ред" кошта колико и у Немаћкој, око 13 евра, док ће "шлива", "дуња" и "лоза" морати да поскупе неколико стотина динара по флаши.
Према њеним речима, биће потребно у систем акциза увести и алкохолна пића произведена у домаћој радиности, при чему ЕУ директива даје могућност примене нижих стопа акциза на алкохолна пића произведена од стране малих произвођача, казала је она.
- У којој мери ће се десити поскупљење или пак појефтињење одређеног производа одредиће ЕУ тржиште, када се једном нађемо на њему. Стога је у овом тренутку јако тешко проценити у којој мери ће се цена одређеног акцизног производа мењати - навела је Ранчић.
Она је подсетила да је измењен Закон о акцизама, у делу који се односи на јака алкохолна пића, тако да висина акцизе буде прописана према проценту алкохола, а не према категорији пића, један је од услова за отварање преговарачког Поглавља 16 у процесу придруживања Србије ЕУ, које се односи на опорезивање.
- Након тога до тренутка приступања ЕУ Србија ће морати да уведе акцизе на енергенте као што су природни гас, кокс и угаљ. Поред тога, ради усаглашавања са ЕУ Директивом, начин исказивања акцизе на електричну енергију за крајњу потрошњу, која се према важећем Закону о акцизама обрачунава у процентуалном износу (7,5 одсто) ће морати да се промени, тако да она буде исказана у апсолутном износу - рекла је Ранчић.
Она је указала и да у ЕУ прописује и минималне износе акциза за енергенте, дуванске производе и сва алкохолна пића, али не и максималне.
- Земље чланице задржавају потпуни фискални суверенитет да уведу акцизе и на неке друге производе, у висини минималне или веће од минималне, што зависи наравно од фискалне политике конкретне земље - рекла је Ранчић.