СРЕБРО ПОСТАЈЕ СВЕ ТРАЖЕНИЈЕ НА ТРЖИШТУ, ПОСТАЋЕ ВРЕДНИЈЕ ОД ЗЛАТА: Овај метал кључан за развој нових технологија
Потражња за сребром наставља да расте, подстакнута технологијама попут соларне енергије и АИ.
Само у 2023. години тржиште сребра је имало дефицит понуде од 15 одсто. Надаље, очекује се да ће тржиште достићи кумулативни дефицит од 1.093,4 милиона унци од 2020. до 2024. године.
У инфографици "Оутцроп Силвера", погледајте како су нови рудници неопходни да би се задовољила велика потражња за овим металом.
Сребро је неопходно за нове технологије
Према "Sprottu", сребро је друго након нафте као једна од најчешће коришћених роба, с више од 10.000 примена широм света.
Овај метал је кључна компонента у фотонапонским ћелијама које се користе у соларној енергији. Просечан соларни панел захтева 20 грама сребра.
Електрична возила такође користе између 25 и 50 грама сребра.
Поред тога, метал је неопходан за полупроводнике, контроле, сензоре и ЛИДАР технологију у транспорту са АИ. Сребро је такође кључно за АИ у здравству, кроз проводљиве сребрне наночестице у носивим електронским закрпама за кожу, пише „Блиц Бизнис“.
Просечан мобилни телефон садржи 0,34 грама сребра.
Ризик јаза у снабдевању
Упркос важности сребра, опадање квалитета руде и исцрпљивање резерви у постојећим рудницима смањују производњу метала.
Индустрија такође пати од недостатка улагања у примарне руднике сребра. Данас се преко 70 одсто сребра ископава као нуспроизвод злата, бакра и других метала.
Производња је такође концентрисана у три земље – Мексику, Перуу и Кини – које заједно чине половину светске производње сребра.
Извор: Србија Данас/БизПортал