Српска економија наставља УЗЛАЗНУ ПУТАЊУ: Плате у Србији ВЕЋЕ НЕГО У ДРУГИМ ЗЕМЉАМА Западног Балкана
Српска економија доживела је многобројне падове и успоне, који су се одразили и на животни стандард грађана, као и незапосленост у Србији, али последњих 5 година грађани Србије имали су прилике да виде напредак и раст српске економије.
Економија у нашој држави је након тешких и ригорозних реформи дошла међу водеће земље у региону по степену економског раста који бележи последњих пар година. Незапосленост се преполовила од 2012. године и тренутно износи мало више од 12 процената.
КИНЕЗИ ОСВАЈАЈУ ЕВРОПУ: Премијер Ли Кећијанг и 400 бизнисмена доносе велике пројекте за ЕУ и Србију
ПРИОРИТЕТ СРБИЈЕ изградња двосмерног гасног интерконектора са БУГАРСКОМ
Само једна земља региона Западног Балкана има већу просечну плату од Србије, по речима председника Србије Александра Вучића, она је расла последњих година и износи 462 евра и управо је та цифра међу водећим у региону.
- У региону Западног Балкана само једна земља има просечно веће плате, али све остале параметре много лошије од Србије, а то је Црна Гора. Та земља нам је бежала 120 евра по просечној плати, а данас нам бежи око 50 евра, односно има 512 евра. Ми и то пристижемо полако, али сигурно - саопштио је председник.
Подаци говоре и да Црна Гора има незапосленост већу од 20 одсто и јавни дуг од 74 процента БДП-а који експоненцијално расте, док је јавни дуг у Србији 50 одсто и пада, што показује да је српска економија у бољем положају и има тенденцију константног раста који ће јој донети и водећу позицију у региону.
Грађани суседних земаља Западног Балкана имају мању просечну плату него становници Србије и према званичним подацима грађани Босне и Херцеговине имају 460 евра, Северне Македоније 418 евра и Албаније 393 евра.
Стопа незапослености у Србији пала је на 12,9% у четвртом кварталу 2018. године са 14,7% у истом периоду претходне године. Број незапослених се смањио за 59 хиљада, или 12,4 одсто, на 416,6 хиљада, а број запослених се повећао за 53,8 хиљада, или 1,9 одсто, на 2,817 хиљада. У међувремену, стопа учешћа у радној снази порасла је на 54,4 одсто са 54,2 одсто пре годину дана, а стопа запослености порасла је за 1,1 одсто у односу на претходну годину на 47,4 одсто. Стопа незапослености у Србији у просеку је износила 17,17% од 2008. до 2018. године, достигавши највиши ниво од 25,50% у првом кварталу 2012. године и рекордно низак ниво од 11,30% у трећем кварталу 2018. године.
Србија је прошле године привукла 3,5 милијарде евра страних директних инвестиција, а све друге земље са Западног Балкана заједно 1,9 милијарди евра. Према подацима, све оне заједно са Хрватском привукле су мање директних страних инвестиција од Србије, што показује напредак српске економије и бољитак друштва.
Председник је предочио и податке који показују да је претходна власт затворила је 3.000 фабрика, док се током његових мандата као председника и премијера отворило више од 100 фабрика, које ће заједно са Железаром и РТБ-ом, којима је пронађен стратешки партнер, запошљавати више од стотину хиљада људи.
ВЕЛИКА НОВОСТ: Стиже повећање пензија, а ево и за КОЛИКО ХИЉАДА ЋЕ СЕ УВЕЋАТИ
Замрзавање јајних ћелија уместо 240.000 динара, биће БЕСПЛАТНО!
РЕШЕНО ПИТАЊЕ ДУЖНИКА У "ШВАЈЦАРЦИМА": Држава и банке смањују рате
Бољитак у српском друштву је очигледан као и потенцијал српске економије да настави свој раст. Раст целокупне економије наставиће да доприноси побољшању животног стандарда кроз повећање плата и пензија и стварања нових радних места. Неупитан је успех спроведених реформи током претходних година и данашња слика српске економије јасан је показатељ њихових бенефита.