ШТА ЋЕ БИТИ СА ТРГОВИНСКИМ СПОРАЗУМОМ ИЗМЕЂУ СРБИЈЕ И БРИТАНИЈЕ? Огласила се амбасадорка: "Желим брз договор"
Лондон је из правила трговине ЕУ изашао 31. децембра
Велика Британија и Србија и даље разговарају о билатералном трговинском споразуму, а одлагање је настало услед пандемије коронавируса, као и због парламентарних избора у Србији, изјавила је британска амбасадорка у Београду Шан Маклеод, наводећи да њена земља жели брзи договор о том партнерству са Србијом.
- Разговори са Србијом и даље теку и напредују. Нацрт споразума је заснован на постојећем Споразуму о стабилизацији и придруживању између Србије и Евроске уније (ЕУ). Од Србије није тражено да преузме било какве нове обавезе - рекла је Маклеод и додала да нацрт споразума не садржи никаква изненађења.
НОВА ГОНДОЛА ПОЧИЊЕ СА РАДОМ У ПЕТАК: Мали караман на Копаонику ће коначно примати туристе
Бранислава Симанић: Економско оснаживање жена треба да буде стратешки пројекат државе
80 ЕВРА МЕСЕЧНО НА 120 РАТА? Договора фриленсера и Владе још нема, шта ће бити са ретроактивним плаћањем пореза?
Лондон је из правила трговине ЕУ изашао 31. децембра, а тог дана је престао да важи и споразум Србије са Великом Британијом. Нови још није потписан јер је Београд био условљен потписивањем политичког дела, а у међувремену су уведене царине и до 20 одсто на робу из Србије.
Главна замерка Србије била је чињеница, како је рекао извор, да је део понуђеног споразума био реплика ССП који је Србија већ потписала са ЕУ. Тако се међу захтевима нашао се један необичан - да се Србија обавеже на сарадњу са Судом у Хагу.
У међувремену се дошло до верзије уговора који обема странама одговара, а последњи састанак тим поводом одржан је 4. фебруара.
Према речима амбасадорке Маклеод, "Уједињено Краљевство се нада да ће овај споразум бити брзо усаглашен, како би се тешкоће и застоји у трговини смањили на минимум".
- Уједињено Краљевство жели брз договор о будућем трговинском партнерству са Србијом. Ово је у интересу пословних људи, компанија и потрошача у обе наше државе - казала је Маклеод.
Подсетила је да је Велика Британија после изласка из ЕУ убрзано радила на томе да са државама партнерима успостави билатералне споразуме, тамо где је трговина претходно била регулисана споразумом између тих држава и ЕУ.
- Ово су споразуми континуитета и они су у највећој мери базирани на споразумима са ЕУ, које замењују. Уједињено Краљевство је закључило 63 таква споразума, укључујући и са Албанијом, Северном Македонијом и Косовом - рекла је британска амбасадорка и додала како се нада да ће ускоро бити потписан сличан споразум и са Црном Гором.
Како је прецизирала, преговоре о споразуму УК и Србије је прекинула епидемија коронавируса, као и увођење ванредног стања у Србији, у марту прошле године.
Даља одлагања су уследила због јунских парламентарних избора у Србији и пет месеци формирања владе у Београду.
Подсетила је и да су се преговарачи две земље састали онлајн, непосредно пре истека такозваног транзиционог периода“ 31. децембра, којим је закључен излазак Уједињеног Краљевства из јединственог тржишта и царинске уније ЕУ.