Шта је Блумбергов Глобални бизнис форум и зашто је значајан за Србију?
Форум који прати цео свет
Председник Србије Александар Вучић боравиће од данас до 23. септембра у Њујорку, где ће учествовати на 72. заседању Генералне скупштине УН и присуствовати Блумберговом "Глобалном бизнис форуму".
Александар Вучић од данас у Њујорку: Почиње низ билатералних састанака са светским званичницима
Блумбергов „Глобални бизнис форум“ сваке године окупља лидере држава широм света, директоре корпорација и невладиних организација како би расправљали о будућности глобалне глобалне економије.
Ове године, партнери овог догађаја су Алибаба, Данготе индустрија из Нигерије, инвестициона италијанска компанија Exor и МиСК фондација из Саудијске Арабије.
would бе греат то attend @avoreid https://t.co/ubvSdvA1g4— Грег (@grbernst) Септембер 11, 2017
- Ово је круцијалан догађај. Скорашњи догађаји изменили су принципе на којима је почивала трговина већ деценијама па из тог разлога морамо заједнички радити на решавању проблема који погађају како економију једне државе, тако и пословање компанија – сматра Мајкл Р. Блумберг, некадашњи градоначелник Њујорка и оснивач компаније „Блумберг Л.П.“ која се бави финансијским подацима и медијима.
На овогодишњем „Глобалном бизнис форуму“ учествоваће више од 50 челника држава и 250 извршних директора интернационалних компанија, а неки од говорника су канадски премијер Џастин Трудо, француски председник Емануел Макрон, председник Турске Реџеп Ердоган, руски министар спољних послова Сергеј Лавров, бивши амерички државни секретар Хенри Кисинџер, директорка ММФ Кристин Лагард, Бил Гејтс, председник Светске банке Џим Јонг Ким, Бил Клинтон, висока представница ЕУ Федерика Могерини.
Учесници ће се бавити темама које укључују трговину, будућност глобализације и потребом за новим светским економским лидерима, покретачима и претњама за глобални раст, улогом компанија у у грагментираној светској економији.
Од земаља Западног Балкана, поред председника Србије Александра Вучића, форуму ће присуствовати и представници Хрватске, Македоније и Словеније.
Учешће председника Србије на најзначајнијем економском скупу показатељ је да Влада Србије води одговорну фискалну и монетарну политику. Томе у прилог иде и чињеница да је министар Душан Вујовић изабран за министра финансија године за Централну и Источну Европу по избору уредништва часописа "Глобал Маркет" који заједно издају ММФ и Светска банка. Такође, ове године се очекује да БДП достигне раст од 2,6 до 2,7 одсто, док је суфицит републичког буџета на крају јула износио 60,1 милијарди динара.