"СТАЊЕ ЈЕ НЕПРЕДВИДИВО" Табаковићка о инфлацији ВЕЋЕ од очекиване: Кључни партнери нам иду ка рецесији!
Гувернерка Народне банке Србије, Јоргованка Табаковић, рекла је данас да је Србија са ММФ-ом привела крају договоре о кредиту од 2,4 милијарди евра по каматној стопи од три одсто и да се очекује да он у децембру буде одобрен.
Она је навела да ће та средства бити коришћена као директна подршка буџету за ублажавање утицаја светских шокова на Србију.
Телеком Србија и Ericsson демонстрирали како ће 5Г технологија унапредити корисничко искуство
БРНАБИЋ: Србија много урадила у области дигитализације
БРНАБИЋ СА ПРЕДСЕДНИКОМ "БОСТОН DYNAMICS" Најављено оснивање Института за вештачку интелигенцију у Србији
- Боље је да од ММФ-а узмемо кредит по каматној стопи од око три одсто, него да се као Румунија и друге околне државе ЕУ задужујемо на комерцијалном тржишту по стопама од седам до осам процената. Не значи да ће свих 2,4 милијарди евра бити узето, него ће влада одлучивати о томе када и колико ће тих средстава бити повлачено - објаснила је Табаковић на представљању новембарског извештаја о инфлацији.
Она је истакла и да је Србија ове године остварила висок прилив девиза захваљујући туризму и навела да су страни туристи само коришћењем платних картица оставили у нашој земљи више од 700 милиона евра.
Додала је да је томе допринело и јачање извоза, који је за 32,2 одсто међугодишње и директне стране инвестиције које су за првих десет месеци износиле 3,5 милијарди евра, уз пројекцију да ће до краја ове године достићи ниво од 3,8 милијарди.
Табаковић је рекла и да не може да тврди да је врх инфлације достигнут, јер је ситуација у свету непредвидива и очекује се да главни спољнотрговински партнери Србије уђу у рецесију.
- Ја не тврдим да је ово врх инфлације. Како можемо то да тврдимо, када је стање непредвидиво - нагласила је Табаковић.
Она је објаснила да цене енергената и берзанских производа, као и очекивана рецесија значајно утичу на нашу могућност извоза ка највећим спољнотрговинским партерима као што су Немачка, за коју се са сигурношћу очекује рецесија, и Италију.
- Очекујемо висок ниво инфлације и у нередних неколико месеци али не очекујемо раст већи од једног процента и борићемо се да је снизимо - истакла је Табаковић.
Она је изнела податке да је средином године Србија имала одлив девиза од преко 2,27 милијарди евра, углавном због повећане набавке енергената за предстјећу грејну сезону, али и повећане цене енергената.
На питање новинара да ли се поново могу очекивати мораторјуми на отплату комерцијалних кредита, Табаковић је одговорила да би то била мера која би лоше утицала на инфлацију и да НБС не може да доноси такве одлуке, већ искљлучиво пословне банке у договору са својим клијентима.
- У условима када НБС заоштрава монетарне мере и подиже рефернетну каматну стопу, мораторијум би задржао део новца у систему и тако подстакао тражњу, што не би дало добар трезултат - објашнила је гувернерка.