Стручњак предвиђа СЛОМ АМЕРИЧКЕ БЕРЗЕ и ово му не би био први пут да погоди (ФОТО)
Џон Хасман, инвеститор и бивши професор економије, предвиђа слом берзи и каже да ће традиционални портфолио различитих акција у наредних 12 година забележити најмању добит после Велике депресије. Хасман је објаснио на основу чега очекује пад вредности акција на америчким берзама за више од 60 одсто и како су Федералне резерве својим поступцима допринеле да до тога дође
Садашњи председник Инвестиционог повереничког фонда "Хасман" (Hussman Инвестмент Труст) на основу анализе података предвиђа да инвеститоре који традиционално теже да имају комбинацију различитих акција очекује мрачна будућност.
У свом поступку узео је у обзир портфолио који би чинило 60 одсто инвестиција на S&P 500, 30 одсто у државне обвезнице и десет одсто у благајничке записе - а осмислио га је са циљем да процени очекивану добит у року од 12 година.
Трамп прети Кини: Ако не постигне споразум, ево шта планира! (ФОТО)
Његови прорачуни показују да ће оваква комбинација инвестиција за 12 година произвести укупну добит од свега 0,48 одсто. То је најнижа остварена добит после Велике депресије 1929. године.
Иако су приноси од државних обвезница у последње време порасли, а вредност америчких акција пала за десет одсто, Хасман истиче да је очекивана добит порасла за свега 1,29 одсто, што одговара најнижем расту у доба Велике депресије. Та чињеница илуструје колико је тржиште у овом тренутку натегнуто и повећава степен у коме мора да падне како би добит у будућности била већа.
Хасманови прорачуни показују да би S&P 500 требало да падне за око 60 одсто како би се с поменутим портфолиом постигла очекивана добит од десет одсто.
- Имајте на уму да завршетак сваког тржнишног циклуса треба да омогући повраћај нормалне очекиване добити, коју обично прати нагли пад вредносних папира - написао је Хасман недавно у свом блогу.
Један од елемената оваквог колапса могла би да буде криза пензионих фондова, каже он, истичући да они обично полазе од добити од седам одсто, што је знатно већи проценат од садашњих прогноза. Уколико се испуни делић тих прогноза, то би могло да изазове панику.
Ево шта је предвидео досад
- У марту 2000. предвидео је да ће технолошке берзе пасти за 83 одсто, а онда је индекс технолошког тешкаша Nasdaq 100 забележио "невероватно прецизан" пад од 83 одсто у периоду 2000-2002.
- Године 2000. прогнозирао је да ће индекс S&P вероватно забележити негативну укупну добит у наредних десет година, што се и догодило.
- У априлу 2007. прогнозирао је да ће S&P изгубити 40 одсто, а онда је изгубио 55 одсто током колапса 2007-2009.
Како је тржиште доспело у овакву ситуацију? Хасман велику кривицу приписује Федералним резервама, чија је монетарна политика произвела неодрживе услове, при чему највише оптужује бивше председнике Бена Бернанкија и Џенет Јелен, који су снизили каматне стопе скоро на нулу.На тај начин, Федералне резерве су омогућиле компанијама - чак и онима са прилично спорним кредитним профилом - да лакше дођу до финансирања дуга. Те компаније су користиле тај новац за сензационалне аквизиције, реинвестирање и откуп деоница, што је на крају омогућило незапамћени скок вредности акција.
Хасман другачије посматра ствари и није присталица кратковидих политичких одлука која стварају такву ситуацију и очекује да ће пад бити оштар и неумољив.
Ова хрватска компанија је купила српске производе и сада зарађује МИЛИЈАРДЕ!
- Федералне резерве су створиле услове које други колапс чине неизбежним - сматра Хасман - нажалост, димензије актуелног мехура далеко су веће, а последице ће вероватно бити много теже... Када се заврши овај циклус, очекујем да ће S&P 500 изгубити око две трећине тржиштне капитализације које је достигао на врхунцу 20. септембра.
Хасман је привлачио пажњу медија предвиђањима да ће пад берзе премашити 60 одсто, као и прогнозом негативне добити током пуних десет година.