Сваки други динар у буџету Србије наплатили цариници
Због ЕУ су снижене царинске стопе што наноси штету нашој земљи
Управа царине је од почетка године у буџет Републике Србије проследила рекордних 225 милијарди динара, а предњачи наплата ПДВ-а при увозу, саопштено је из Управе.
Прочитајте и:
Убирање царинских прихода повећано је за 50 одсто у односу на 2013. годину, чиме је Управа царине већ премашила половину плана за ову годину, наводи РТС.
Порасла је и ефикасност у откривању кријумчарене робе, што је, како кажу, резултат боље организације, савремене опреме и добре обуке цариника
Све што је вредније од 100 евра, а копном, водом или ваздухом стигне на неки од 76 граничних прелаза, царини се, пренео је РТС.
- На тај начин ми смо остварили план наплате у буџет за 51 одсто, већ за пет месеци, а у односу на прошлу годину бољи смо за 13 одсто. Прошле године наплатили смо 500 милијарди динара, што би значило да је сваки други динар који је наплаћен обезбедила царинска служба - рекла је Снежана Карановић, помоћник директора Сектора за царинске поступке.
Пред цариницима су два на први поглед супростављена задатка, да омогуће брз промет путника и робе уз спречавање злоупотреба.
Неоправдано скупи: Ово су тренутно НАЈПРЕЦЕЊЕНИЈЕ ВАЛУТЕ
Најчешће се кријумчаре - злато, новац и дрога, а начини за то су неисцрпни.
Начелник Одељења за сузбијање кријумчарења Иван Рибић каже да су недавно спречили кријумчарења марихуане која је била сакривена у жутим деловима киндер јајета.
- Такође смо налазили оружје које је било сакривено у печеном пилету, налазили смо одређену количину дроге у пунђи девојке у три сата ујутро на једном граничном прелазу, налази смо тостер који је био пун баснословно скупих сатова - истакао је Рибић за РТС.
Све што се заплени продаје се на јавним лицитацијама које организује Управа царина, док се девизе за које се сумња да су стечене нелегално прослеђују у буџет.
ММФ сагласан са идејом да се укине Закон о привременом умањењу пензија
Покушаји кријумчарења новца ради нелегалне трговине или финасирања тероризма су у порасту.
- У протекле три године одузели смо 13 милиона евра, прошле године 4,5 а за свега неколико месеци ове године милион евра - каже Карановићева.
Поред заплене, акциза и "увозног ПДВ-а, "извор прихода су и царинске дажбине.
Већ четири године заредом Царина бележи раст наплате. Тај податак је још значајнији ако знамо да су у истом периоду царинске стопе због процеса придруживања Европској Унији, у просеку снижене за више од 12 одсто.
То је надомештено ефикасношћу, кажу у Царини, додајући да располажу најсавременијом опремом, која обухвата 23 скенера, фибер оптику, пејџере за радиоктивност и ласере за откривање састава било које материје.