СВЕ ВИШЕ ФАЛСИФИКАТА ХРАНЕ: Посебан опрез када купујете ове намирнице
Тако се на тржишту све чешће откривају озбиљно организовани фалсификатори хране.
Чак и када избегавамо индустријски прерађену храну и купујемо намирнице за које верујемо да су здраве, то често није случај, јер се последњих година у намирницама налази све мање хране, а све више хемикалија које вешто опонашају храну.
ШТА СЕ ДЕШАВА СА ПУТОВАЊИМА У ГРЧКУ? Огласила се министарка туризма због "глувих телефона"
У петак је Ред day! Да ли знате шта то значи и шта треба да урадите на тај дан?
КАКО ОДРЖАТИ ИЛИ УВЕЋАТИ КУЋНИ БУЏЕТ: Десет предлога да паметно управљате својим новцем
Тако се на тржишту све чешће откривају озбиљно организовани фалсификатори хране који зарађују велики новац потурајући по високим ценама производе лошег квалитета.
Ово су намирнице које се најчешће фалсификују:
Мед
Сви већ знамо да су рафови препуни лажног меда који се прави од разних шећерних сирупа, па уместо да једемо здрав производ, ми једемо чист шећер и т најнездравију његову варијанту. Лажни мед је тешко открити и може са сигурношћу да се открије само уз помоћ лабораторијских анализа.
Маслиново уље
Маслиново уље је једно од скупљих на тржишту, па многи то покушавају да искористе продајући фалсификате. Тако се дешава да фалсификатори запакују обично сунцокретово уље, које не кошта више од евра по литру, уз додатак хлорофила, бета каротена и сојиног уља, како би се постигла боја и продају га као вишеструко скупље маслиново.
Риба
Можда највише превара има међу морским плодовима. Тако се ослић продаје као бакалар, а вијетнамски сом уместо шкарпине. Тачније, шкарпин глуми чак 66 различитих риба. Можда је најгора ситуација када су у питању такозвани репови рака, сурими. Сурими штапићи се највећим делом састоје од воде, разних врста скроба, а једина три састојка која их повезује с морем су мало млевене рибе, арома и екстракт раковице.
Сир
Велики број сирева на тржишту у себи има мање од 50 одсто правог сира, док је остатак базиран на глутенском брашну, појачивачима укуса и бојама. Ово се најчешће односи на сиреве попут моцареле и чедара.
Грашак
Када се узму сточни грашак и соја, дода се зелена боја и натријум-метасулфит који се користи се као избељивач или конзерванс, добија се лажни грашак који је много јефтинији од класичног који је погодан за људску употребу.
Пиринач
Огромне количине "пластичног" пиринча откривене су у Кини. У питању је пиринач направљен од кромпира и синтетичке смоле, а у смесу се додаје арома како би имала укус правог пиринча.
Сланина
Иако звучи немогуће, али и сланина се фалсификује. Уместо да се за прављење овог димљеног специјалитета користи један комад меса, све чешће се користе различити комади, па и месни отпад који се посебним месним лепком лепи и спаја у оно што препознајемо као сланину.
Боровнице
Једна од честих варки у прехрамбеној индустрији јесте и фалсификовање боровница. Уколико се у неком производу са боровницама, на списку састојака налази индиго кармин (Е132), то значи да у њему нема боровнице, већ само боја и арома који је опонашају.
Цимет
И цимет има своју копију која се зове "cassia". Ова врста цимета има мало другачији мирис и опасан је по здравље. Разликујте их по називу, прави цимет се зове Cinnamomum верум, док се cassia зове Cinnamomum ароматицум.
Чај
У разне скупе чајеве који долазе из најудаљенијих делова света, додају се обичне травке. Највећи проблем је са чајевима у кесицама, чији је квалитет неуједначен и у које се пакује и прах који остане након брања и сушења чајева.