СВЕТСКИ ЧАСОПИС "ГЛОБАЛ МАРКЕТС": Вујовић променио економску перспективу Србије
Ригорозна фискална консолидација води брзом опоравку
Часопис "Глобал Маркетс" је поводом недавног проглашења српског министра Душана Вујовића за министра финансија године за централну и источну Европу по избору уредништва, објавио чланак у којем се наводи да је "економска перспектива Србије промењена у великој мери од када је он преузео функцију министра финансија средином 2014. године".
У тексту "Ригорозна фискална консолидација води брзом опоравку" овог часописа, који заједно издају Међународни монетарни фонд и Светска банка, наводи се да је у време када је Вујовић преузимао дужност Србија била "на путу да се врати у рецесију након мањег опоравка током 2012".
Резултати 100 ДАНА ВЛАДЕ Ане Брнабић: Пензије веће пет одсто, плате од пет до 10
ММФ похвалио Владу Србије: Наставићемо да подржавамо вашу реформу
- Фискални дефицит је био виши од осам одсто и дуг у односу на БДП је скочио на скоро 70 одсто са нивоа нижег од 45 одсто колико је износио четири године раније. Програм ММФ није продуктивно настављен крајем 2011. и међународни инвеститори су губили поверење у Србију - пише у чланку.
Истиче се да је три и по године касније, слика много другачија.
- Прошле године, српска привреда је остварила раст од 2,8 одсто, што је највећа стопа од 2008. Програм ригорозне фискалне консолидације донео је снижавање општег државног дефицита на само 1,3 одсто БДП-а на годишњем нивоу, што је мање од половине циља од четири одсто зацртаног у буџету за 2016, док је у примарном буџету остварен вишак први пут после више од деценије - наводи се на сајту globalcapital.com.
У чланку стоји да је "у првих осам месеци ове године влада (Србије) такође успела да оствари вишак у буџету већи од 1,5 одсто БДП-а".
- То су импресивна остварења која су суштински и доследно превазишла очекивања међународних финансијских институција, економских аналитичара и рејтинг агенција - казао је Вујовић.
"Глобал Маркетс" наводи да је "заокрет остварен амбициозним програмом реформи који је покривао и део који се односи на потрошњу и део који се односи на приходе у државном буџету".
- Око 220.000 запослених у државној служби отпуштено је од почетка 2015, чиме су трошкови плата у јавном сектору пали на испод десет одсто БДП-а. У међувремену су државни приходи порасли на 44 одсто БДП-а, што је највиши ниво од 2007, према подацима "Мудиза" - наводи се у тексту.
Додаје се да је ова рејтинг агенција "одала признање остварењима Србије у марту, подижући њен суверени кредитни рејтинг за један степен на Ба3".
- ММФ је такође похвалио српску администрацију, на челу с Александром Вучићем, због спровођења задивљујућег привредног опоравка... Они су такође навели да је у одређеним областима Србија надмашила циљеве које је почетком 2015. задао ММФ када је тој земљи одобрио нови трогодишњи стенд-бај аранжман вредан 1,2 милијарде евра. Као министар финансија, Вујовић је одиграо кључну улогу у склапању тог аранжмана као и спровођењу опште фискалне консолидације која је уследила - закључује магазин.