Тамо су политичари ОБИЧНИ ГРАЂАНИ и раде оно за шта су ПЛАЋЕНИ
Политичка каријера може бити врло уносна, али не и у скандинавској земљи у којој приступ политици одликује скромност, а њихови народни представници заиста раде посао за који су плаћени.
Уместо великодушних накнада и разноврсних погодности, шведски парламентарци су врло ограничени када је реч о коришћењу новца пореских обвезника.
„Ми смо обични грађани“, каже за BBC посланик Социјалдемократске партије Пер Арне Хакансон.
„Нема смисла да имамо неке посебне привилегије, пошто је наш посао да представљамо грађане и околности у којима они живе. Може се рећи да је наша привилегија што радимо тај посао и имамо могућност да утичемо на смер у ком ће земља ићи“, додаје Хакансон.
НАЈБОЉА МЕЂУ НАЈБОЉИМА: Шведска тинејџерка предложена за Нобелову награду
СЛУЧАЈ АСАНЖ Шведска разматра могућност обнављања истраге против оснивача портала Викиликс
Шведски посланици имају право на бесплатни јавни превоз. И за разлику од многих колега из других земаља немају службена возила и шофере.
Парламент, на пример, поседује укупно три аутомобила волво С80, а и овај сиромашни возни парк користе само у званичним посетама председник и три потпредседника. Возила не служе за то да људи њима долазе на посао или иду кућама.
Премијер Стефан Лофвен је једини политичар у Шведској који стално има аутомобил на располагању.
Шведски посланици зарађују око 6.900 долара месечно, што је упола мање од 14.000 долара колико добија амерички конгресмен. Просечна месечна плата у Шведској је око 2.800 долара.
Посланици који долазе из изборних јединица изван Стокхолма имају право на накнаду која се зове трактамент – дневнице за дане које раде у престоници. оне износе око 12 долара дневно, са којима се у Стокхолму не може купити ништа сем оскудног оброка.
До 1957. шведски парламентарци нису ни имали плату, већ су добијали новчану подршку од својих партија. Скупштински документи показују да су накнаде уведене како би се омогућило да ниједан грађанин не буде спречен да уђе у политику. Али нису желели да плате буду много примамљиве.
Као и многе њихове колеге широм света, народни представници у Шведској имају право на субвенционисано становање, али само ако нису из Стокхолма.
И тешко се може рећи да им је смештај луксузан. Државни станови у којима одседају посланици су оскудно намештени. Ако желе да им ту живе и партнери или супружници, то морају да плате.
1000 евра за сваког корисника! Французи покренули КОЛЕКТИВНУ ТУЖБУ против ГУГЛА, предмет: КОРИШЋЕЊЕ ЛИЧНИХ ПОДАТАКА
ПРИНЦИП ЈЕДИНСТВЕНОГ ЕВРОПСКОГ ПАСОША: Србија данас отвара поглавље 9 које се тиче финансијких услуга
НЕОБИЧНА МИНИСТАРСТВА САМО НИЧУ У ОВОЈ ЗЕМЉИ: А сад добијају још једно, у коме ће СВИ РАДИТИ!
Неке државне гарсоњере су површине 16 квадрата. Често немају веш машине или машине за судове, опремљени су креветима за самце. Ако посланици желе да живе са партнерима, он или она морају да плате другу половину кирије.
Посланици могу изабрати и да живе на неком другом месту, а да користе станарину од парламента. Ипак, та кирија је ограничена на око 820 долара месечно, што је релативно мало у односу на цене изнајмљивања у централним стокхолмским квартовима.
Све до деведесетих услови у којима су шведски посланици живели били су још скромнији. Није било субвенционисаних станова, већ су спавали у канцеларијама, које су у просеку имале 15 квадрата.
Шведским посланицима је забрањено да упошљавају асистенте или саветнике. Уместо тога, партије које су у парламенту добијају одређене износе и тиме плаћају запослене који опслужују све странке у скупштини.
Скромност је још више изражена у шведској локалној политици. Њихови представници у општинама и градовима сматрају да је то паралелна активност, која се ради уз главни посао.
Око 94 одсто локалних званичника раде неплаћено – изузетак су функционери који раде у извршним телима и за то примају плате, мада неки од њих узимају накнаде као за пола радног времена.
Градска већница у Стокхолму Кристина Елфорс Сјодин објашњава ту филозофију. „То је добровољни рад, који савршено можете да обављате у слободно време“, закључује она.