Шта се нуди за ускршњу трпезу: Никад лакше до празничне печенице, али цене и даље високе
Понуде има, али потражње не.
Тржиште стоке у Србији због епидемије вируса корона скоро је у потпуности стало, а неизвесно је да ли ће потражње јагњади и прасади бити за Ускрс.
Цене и даље не падају, осим за товљенике.
Сутра исплата пуног износа пензије и додатак 4.000 динара
Пољопривредницима издато више од 22.000 дозвола за кретање у време полицијског часа: Постигнут је и ЈЕДАН РЕКОРД
КОРОНА ПОКОСИЛА 226 МИЛИЈАРДЕРА: Ултра богаташи нестају са Форбсове листе, он и даље држи прво место
Одгајивачи причају да у понуди има и свиња и оваца, али да за њима малтене нема никакве потражње. Листом се слажу да ће тренутна ситуација, која ће према најавама потрајати и наредних месеци, имати велике последице по сточарску производњу.
- Јагњад за клање су ишла добро до појаве короне и увођења ванредног стања, када су имала и солидну цену од 280 до 300 динара за килограм, а сада их нико не тражи нити се продају. Произвођачи су у врло незгодној ситуацији, продаје нема, а хране понестаје - каже Марко Гавриловић, одгајивач оваца.
Што се тиче свиња, од како је проглашена епидемија, цена товљеника се са 280 сурвала на 160 динара по килограму, док се цена прасади држи на нивоу од 200 до 220 динара за килограм живе ваге. Потражње, међутим, нема.
- Због тренутне ситуације тешко се може предвидети шта ће бити и за Ускрс и да ли ће бити веће потражње за прасадима. Тренутно се још помало купује месо, међутим, све је мање новца, тако да ће многи куповати минималне количине. Плашим се да цена свиња не настави да пада, што може веома лоше да утиче на нас произвођаче. Тренутно у тову имам 250 товљеника тежине 60 до 70 килограма и надам се да ће бар ова цена остати, у супротном, у великом сам проблем - упозорава фармер Малиша Пајковић.
Пуно јагњади за испоруку
Доктор сточарства Радосав Вујић из Пољопривредне стручне и саветодавне службе посебно упозорава да су тренутно у највећем проблем одгајивачи оваца, јер им пристиже највећи број јагњади за испоруку тежине до 35 килограма, а немају коме да их продају.
- Када се епидемија, која ће по свему судећи трајати још два месеца, заврши, то више неће бити јагњад него шиљежад од 50 килограма, што ће сигурно утицати на њихову цену и продају. Надам се да ће кланична индустрија имати разумевања и да ће, када се за то стекну услови, те јединке откупљивати и тако изаћи у сусрет произвођачима, иначе их очекују огромни финансијски проблеми. Највише ће бити погођени они који имају већи број грла за гајење, од 50 па навише - истиче др Вујић.
По његовим речима, слична је ситуација и са произвођачима прасади и телади, те да су, док тржиште опет не заживи, у повољнијој ситуацији само одгајивачи који имају могућност това.
У проблему су се нашли и одгајивачи јунади. Удружење "Агропрофит", у чијем саставу је и Производна група одгајивача товних раса, замолило је за интервенцију Владу и Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде како би се што пре завршила размена меркантилног кукуруза за живу јунад.
Проблем и са товном јунади
Чедомир Кецо испред овог удружења каже да је позив расписан за 4.950 комада јунади, за око 350 газдинстава. Државне робне резерве су израчунале да је за то потребно 47.000 тона кукуруза. За један килограм јунетине давало би се 15,9 килограма кукуруза. Али сада је изашла нова коригована листа, где је опредељено само 30.000 тона кукуруза за размену, што испада да ће бити откупљено 3.886 комада јунади.
- Просечно наше фарме имају око шест комада товне јунади. Људи од њихове продаје уложе у сетву и купе телад, то вам је социјални тов. Ако сада држава не интервенише и преко робних резерви не узме јунад, све пуца, неће бити ни за сетву ни за телад. Откупљивачи тренутно нуде минималну цену од 1,6 евра до 1,8 евра по килограму, што је срамно, нема рачунице без 2, 10 или 2,15 евра по килограму. Десиће се катастрофа, у Мачви већ прете да ће пустити стоку на улице, људи су у тешкој ситуацији, а већ 17 дана чекамо шта ће бити са разменом - каже Кецо.
Како додаје, држава је до сада показала разумевање за сточарство, уложено је доста у субвенције, те верује да ће до размене доћи што пре јер крећу сетве и даља улагања. Предлог овог удружења је да се откупи све од малих узгајивача који имају до 10 грла, те да од сваког буде откупљено најмање пет, како не би пропао читав један циклус узгоја јунади.
Недимовић: Посебан пакет мера за помоћ пољопривреди
Министар пољопривреде Бранислав Недимовић најавио је да ће бити донет посебан програм мера за подршку пољопривреди, које ће обухватити кредите за текућу ликвидност и посебну подршку за секторе који су посебно погођени епидемијом.
- Кредитна подршка за текућу ликвидност ићи ће кроз Управу за аграрна плаћања и субвенције - рекао је Недимовић.
Он је навео да се подразумева и секторска подршка за пољопривредне активности које су посебно биле изложене током епидемије, као што су угоститељство, мале млекаре и зелене пијаце.
Рекао је да ће пољопривредницима бити дозвољен излазак на њиве уз старосно ограничење до 70 година, без обзира на полицијски час ако су на трактору или другом пољопривредном оруђу, јер се њиве морају обрађивати, а у јеку је сетва кукуруза.
Порука оним послодавцима који раде на црно и нису регистровали фирму: Нема државне помоћи
Одлука Лекарске коморе Србије: За заштитну опрему здравству 46,5 милиона динара
Русија смањила производњу нафте за 1,6 милиона барела дневно
Како поделити 100 евра помоћи грађанима: УПС тражи чекове, грађани желе кеш
ОСТАВИЋЕ ТРАЈНЕ ПОСЛЕДИЦЕ: Корона ће отерати у сиромаштво пола МИЛИЈАРДЕ људи