У Бачкој борба за одузете њиве: Седам земљорадничких задруга одлучиле да се удруже
Локална самоуправа представља највећу препреку за враћање задружне земље
Седам земљорадничких задруга у Бачкој формирало је удружење са циљем да лакше врате у посед оранице, без којих су остале приватизацијом пољопривредних предузећа. На оснивачкој скупштини, одржаној ове седмице у Савином Селу код Врбаса, ујединиле су се задруге које годинама воде судске поступке за повраћај земље позивањем на одредбу Закона о задругама - да се имовина задруга из периода после 1. јула 1953. године, пренета другим корисницима без накнаде, враћа задрузи исте врсте на подручју где је пословала задруга која је била власник имовине чији се повраћај тражи.
Прочитајте и:
- Желимо да појачамо институционалну борбу за своја права, јер је теже игнорисати удружење, него појединачне задруге. Закон је на нашој страни, али се упркос томе воде маратонски поступци, током којих је много задругара умрло, не дочекавши да задружна земља, чија је приватизација забрањена, буде враћена - наводи Ђорђије Поповић из ZZ "По-Ра аграр" из Врбаса, председник УО и законски заступник новоформираног удружења "Задружна имовина".
Према његовим речима, највећу препреку за враћање задружне земље представља локална самоуправа, као првостепени орган у том поступку.
- Општинска управа одбија да донесе решење у корист задруга, а кад Министарство финансија, као другостепени орган, наложи да се поступак у општини обнови, предузеће које је приватизацијом преузело задружну земљу, подноси жалбу Управном суду, и све креће из почетка. Решење би било да министарство донесе одлуку у спору пуне јурисдикције или, једноставно речено, да "пресече" - објашњава Поповић.
Познати милијардер улаже у Србију: Руси улазе у РТБ "Бор"
Ради притиска на институције да поступе по Закону о задругама, удружиле су се две задруге из Врбаса и по једна из Савиног Села, Фекетића, Равног Села, Куле и Змајева. Највише земље (3.860 хектара) потражује ZZ "По-Ра аграр", а спор најдуже, чак 14 година, води OZZ "Агромикс" из Савиног Села, која захтева да јој се врати 200 хектара задружне земље из некадашњег Пољопривредног добра "Милан Куч".
- Решењем Управног суда смо 2012. уведени у посед ораница које су приватизацијом унете у индустрију меса "Карнекс", али нам је понуђено да обрађујемо само 110 хектара до званичног завршетка спора, иако је пресуда била извршна, без обзира на то што се корисник земље жалио. Већ 2014. то нам је ускраћено, па сад водимо спор и за накнаду изгубљене добити на 110 хектара - истиче Марко Фемић, директор OZZ "Агромикс".
Фемић наглашава да би од 200 хектара враћене задружне земље по пет хектара могло да добије 40 младих људи у Савином Селу, некад богатом насељу, чији се становништво, како каже, преполовило одласком у градове и иностранство у потрази за послом.