У фебруару СКЛИЗНУЛЕ цене хране под утицајем вируса: Поскупели само шећер и млеко!
У фебруару су највише потонуле цене биљних уља, за чак 10,3 процента у односу на јануар, предвођене падом цена палминог уља.
Светске цене хране склизнуле су у фебруару окончавши четворомесечни узастопни раст, при чему је ширење корона вируса утицало на смањење тражње за неким производима, саопштила је данас Организација УН за храну и пољопривреду (ФАО).
Одмор у ЕКСКЛУЗИВНИМ ХОТЕЛИМА уз НЕВЕРОВАТНЕ ПОПУСТЕ до 54%
Председник Вучић на постављању камена темељца за фабрику "Бросе": "Ово је велики дан за Панчево, Банат и Србију!"
Сајам аутомобила сели се на НОВУ локацију, а ево и ЗАШТО
ФАО индекс цена хране, који мери месечне промене вредности корпе прехрамбених производа, укључујући житарице, уље, млечне производе, месо и шећер, износио је прошлог месеца просечно 180,5 поена, што је пад од 1 одсто у односу на јануар.
Ова организација је такође благо повећала своју прогнозу производње житарица, предвиђајући род у укупном износу од око 2,72 милијарде тона у 2019. години са претходно пројектованих 2,71 милијарду тона. Према новој процени, род ће бити за око 2,3 одсто већи него 2018. године.
Када је реч о пшеници, ФАО прелиминарна прогноза за род 2020. године износи 763 милиона тона, што је скоро непромењено у односу на готово рекордан ниво забележен 2019.
У фебруару су највише потонуле цене биљних уља, за чак 10,3 процента у односу на јануар, предвођене падом цена палминог уља.
Житарице су такође склизнуле за 0,9 процената, при чему су светске цене свих главних житарица, осим пиринча, биле у паду.
ФАО у извештају напомиње да је ширење корона вируса допринело клизању цена биљних уља и житарица услед страховања да ће епидемија изазвати успоравање глобалног раста.
Корона вирус је, такође, погодио цене меса, које су се у фебруару спустиле за 2 процента, јер је опао кинески увоз.
Цене млека су, на другој страни, порасле за 4,6 одсто, погуране већим поскупљењем сира до којег је дошло због ограничених испорука с Новог Зеланда и из Аустралије.
Цена шећера је скочила за 4,5 одсто прошлог месеца, достигавши највиши ниво од маја 2017. године, углавном услед предвиђене мање производње у Индији и дуготрајне суше на Тајланду - земљама које су два велика произвођача шећера.
"ГОДИНЕ И СТИЛОВИ" Овако изгледа нова новчаница од 100 евра! (ФОТО/ВИДЕО)
Због коронавируса Русија отказала Међународни економски форум!
Целокупни списак ЗАШТИЋЕНИХ ВРСТА Србије: Ове животиње више не смете ловити (ФОТО)
Не морате да будете мултимилионер да бисте купили своје егзотично острво: Ево како се крећу цене
ПРВИ БАНКРОТ због коронавируса: Авио-компанија погођена кризом, премијер забринут!