УЛАЗ У ОВАЈ СРПСКИ ГРАД ПЛАЋАЋЕ СЕ 1.200 ДИНАРА: А за малолетнике важиће једна забрана!
Занимљиво је да ће град бити подељен на четири зоне: зелену, плаву, црвену и црну
Средњевековна тврђава Голубачки град 30. марта отвара се за посетиоце, јер су, након скоро пет година, окончани радови на њеној комплетној реконструкцији. Вредност овог посла износила је 6,6 милиона евра, а радове је финансирала Европска унија, преко Аустријске развојне агенције (АДА).
ОВО ЈЕ ОСАМ ТРЕНУТНО НАЈПЛАЋЕНИЈИХ ЗАНИМАЊА У СРБИЈИ: Зарађује се ТРИ ПУТА ВИШЕ ОД ПРОСЕКА!
Вучић о доласку "Фолксвагена": Ако успемо, могу само да скинем наочаре, плачем и кажем...
Пре 30 година ова земља је била једна од најсиромашнијих на свету, а онда су доживели економско чудо
Занимљиво је да ће Голубачки град бити подељен на четири зоне: зелену, плаву, црвену и црну, а улазнице ће коштати од 150 до 1.200 динара. Малолетницима ће бити омогућен улаз само у зелену зону, док ће остале три моћи да обилази највише пет посетилаца у једној тури, и то само у пратњи водича.
Остаци средњевековног града Голупца налазе се на десној обали Дунава, на најнеприступачнијем месту које представља улаз у Ђердапску клисуру. Сам простор тврђаве припада Националном парку Ђердап и у оквиру је природног резервата под називом Голубачки град. Вредност овог резервата огледа се у постојању веома ретких биљних заједница и врста. Непосредно пре почетка Ђердапског теснаца, Дунав је најшири у целом свом току, а у правцу румунског села Коронине и тврђаве, на средини реке, вири стена висока око 5 м, позната као "Баба-кај" ( што на турском значи "покај се" ). За ову стену, као и за саму тврђаву, везују се многе легенде које говоре о имену, животу и смрти, љубави и рату, стоји на сајту овог "града".
Фасцинација тврђавом Голубац траје још из времена када је подигнута, што се види и из записа средњовековних путописаца, пре свега због места на коме се налази - на риданској литици изнад Дунава, на улазу у Ђердапску клисуру.
- Да је у питању стратешки важно место препознали су још Римљани и у близини тврђаве и испред ње нашли смо остатке римских објеката и почетак ђердапског пута - каже археолог Марина Бунарџић.
Ако желите да покренете сопствени бизнис - ова вест је за вас!
ШОК ЗА КОРИСНИКЕ ИНТЕРНЕТА: Европски парламент усвојио контроверзни "Члан 13"!
УСКОРО ЗАБРАНА УВОЗА: "Србија постаје гробље половњака из Европе! Морамо да се одлучимо: БОЛЕСТ или ЈЕФТИНИ АУТОМОБИЛИ"
Први пут у историјским изворима Голубац се помиње 1335. године као тврђава са угарском посадом. Иако је град основан пре, не зна се када и ко га је подигао. Током средњег века, водиле су се многе битке око њега, нарочито између Османског царства и Краљевине Мађарске. Од 1867. године, предат је српском кнезу Михаилу Обреновићу.
На Голубачкој тврђави од 2014. године изводе се комплексни конзерваторско-рестаураторски радови упоредо са археолошким истраживањима, а циљ је, према речима архитекте Драгољуба Тодоровића, да тврђава буде комплетно доступна посетиоцима, што до сада није био случај због самог терена на коме се налази, али и магистралног пута који је пролазио кроз њу.
Сви радови на овом објекту који су почели 2014. године раде се средствима добијеним из ИПА фондова ЕУ укупне вредности више од осам милиона евра.