УПОТРЕБИТИ ДО и НАЈБОЉЕ УПОТРЕБИТИ ДО на декларацији? Тако мала, а тако драстична разлика!
Поред рока употребе, важно је пратити упутства о температури, светлости, влажности
Једино пажљиво и исправно читање декларација на производима омогући ће вам сигурну употребу производа који сте купили. Зато треба елиминисати све недоумице око термина на декларацији. Једна од најчешћих свакако је разлика у изразима "употребити до" и "најбоље употребити до".
Прочитајте и:
А разлика је драстична. "Најбоље употребити до" указује на датум до када храна задржава очекиван квалитет, али и после тог датума она је сигурна за употребу. Представља време до ког храна задржава своја посебна својства ако се правилно чува.
После наведеног датума, храна може почети да губи укус и текстуру. Тако су обично означени расхлађени, смрзнути, сушени производи попут тестенина и пиринча и конзервисане намирнице. Пецива на пример имају на декралацијама датуме до када су свежа, а није реч о безбедности, него о квалитету намирнице.
А "употребити до" означава датум након ког се храна сматра несигурном за јело.
- Када је реч о "употребљиво до", од тог датума који је на ознаци, не би требало да га користимо у исхрани, јер није за употребу, односно није безбедан - рекао је Горан Паповић из Националне организације потрошача Србије.
Посебну пажњу треба обратити на ознаку "употребити до" на намирницама као што су млеко и млечни производи, месо, риба, јаја, јер је њих најопасније користити по истеку рока намирнице.
Сматра се да су намирнице које су врло слане (кисели краставци), слатке (мед, мармелада), ферментисане (кисели купус) или сушене (кекс) имају врло мали ризик да се покваре након "најбоље употребити до".
Поред датума употребе на декларацији, важно је пратити упутства о температури, светлости, влажности. На производима такође треба да стоји и рок трајања хране након отварања паковања.
Купци пре него што ставе производ у корпу треба и да провере да ли је паковање оштећено.