УПОЗОРЕЊЕ ГРАЂАНИМА: Ако узмете стамбени кредит у еурима, сетите се швајцарског сценарија!
Грађани у опасности
Све већи проблем грађана Србије преставља враћање кредита тачније месечна отплата кредита. Без обзира да ли је реч о стамбеним , готовинским или потрошачким кредитима грађани сваког месеца муку муче како да отплате кредит. Промена курса, пораст каматних стопа као и самог кредитног рејтинга земље само су неки од разлога промене месечних рата кредита. Међутим, међу узимаоцима кредита сигурно највећу муку муче грађани који су узели стамбени кредит.
НЕЗАКОНИТА ПРОВИЗИЈА ЗА КРЕДИТ: Банка враћа паре клијенту
КРЕДИТ ЗАХТЕВАН, ЛИЗИНГ СКУП! Ево који начина вам је најисплативији за куповину четвороточкаша!
С обзиром да су већини банака у Србији каматне стопе за стамбене кредите променљиве истраживали смо колико су грађани Србије, који су узели стамбене кредите у еврима, у опасности због променљивих каматних стопа? Да ли се грађанима који су узели стамбене кредите у еврима може догодити слична судбина као и грађанима који су узели кредите у швајцарским францима услед промене девизног курса?
Да су грађани који су узели стамбене кредите у еврима у великој опасности упозорава и економиста Бранко Драгаш који саветује грађане да узимају само кредите у динарима уз фиксну каматну стопу.
- Ја саветујем грађанима да само потписују уговоре у динарима са фиксном каматном стопом јер је све остало ризично. Грађани који су узели стамбене кредите у еврима у великој су опасности. Курс динара и евра 122 је потпуно нереалан – каже Драгаш.
Нови проблем за старе девизне штедише: Мораће поново да прикупе сву документацију
Између осталог, Драгаш истиче да је најгори могући сценарио који може да задеси грађане који су узели стамбени кредит у еврима тај да неће моћи да га отплаћују. Драгаш упозорава да се тим људима може десити исто што и људима који су узели кредите у швајцарцима.
Занимало нас је и какви су реални узгледи да банке у Србији понуде клијентима стамбене кредите са фиксним каматним стопама. Да ли Народна банка Србије треба да тражи од банака да клијентима понуде кредите са фиксним каматним стопама како би се грађани заштитили?
Наш саговорник каже да НБС то може регулисати референтном каматном стопом.
- Уместо 4 посто мој предлог је да се референтна каматна стопа спусти на 0,2 посто и да се на тај начин потпуно оборе каматне стопе, каже Бранко Драгаш.
НЕМА ПЛАЋАЊА КАМАТА ЗА КРЕДИТЕ У ШВАЈЦАРЦИМА! Суд на страни клијената пољских банака
Стамбени кредити са променљивим каматним стопама који се углавном нуде на банкарском тржишту представљају велику опасност за грађане Србије јер ће са евентуалним растом камата порасти и кредитно задуживање грађана. За грађане је важно да се, пре одлуке о узимању стамбеног кредита, добро информишу о свим условима узимања кредита као и да постану свесни опасности које могу стајати иза те одлуке.