БУДУЋНОСТ ЈЕ СТИГЛА: Електронска идентификација грађана Србије и путем мобилног телефона
Директор Канцеларије за ИТ и електронску управу, Михаило Јовановић очекује скору примену електронске идентификације грађана и привреде путем мобилног телефона, слично електронском банкарству
Грађани Србије могу да очекују да ће ускоро путем свог мобилног телефона моћи да користе све услуге е-управе идентификујући се путем мобилног телефона, нешто слично као у електронском банкарству.
То је данас најавио директор Канцеларије за ИТ и електронску управу Михаило Јовановић, на панелу о будућности дигиталне економије и управе у Србији у оквиру међународног скупа “Интернатион Day”.
Нагласио је да се зато у Србији интензивно ради на увођењу другог,средњег нивоа електронске идентификације грађана која се односи на коришћење шифре и налога уз потврђивање са моболног телефона.
Циљ нам је да ове године подигнемо нови портал где би се грађани путем мобилног телефона пријављивали, а онда нам је небо граница- поручио је Јовановић.
После најаве потписивања споразума о снижавању цене роминга у земљама Западног Балкана које би сутра требало да се догоди у оквиру Дигиталног самита у Београду, Јовановић очекује и скоро потписивање споразума о признавању електонске идентификације грађана и привреде у земљама региона.
Поскупљује гориво у Србији: За све су криви Американци, а ево од чега ће зависити ЦЕНА
НАРОДНА БАНКА СРБИЈЕ ОТВАРА ВРАТА ЗА ПОСЕТИОЦЕ: Грађани ће моћи да погледају три изложбе
То се дешава ове године. Право је време да се потпише неки споразум о признавању електронских идентификација на интернету- каже Јовановић и додаје да би то могло да се деси до наредног Дигиталног самита идуће године.
Каже да је признавање електронске идентификације грађана и привреде путем интернета кључно за повезивање економија Западног Балкана и за пружања услуга путем интернет.
До сада је, наводи, био недовољно промовисан један пројекат Агенције за привредне регистре у Србији која је заједно са осталим аганцијама из региона подигла регионални портал где је већ сада могуће да се виде сва привредна друштва из региона.
Да бисте урадили неку услугу на том порталу или на порталима у другим економијама потребно је да имамо електронску идентификацију коју међусобно признајемо између земаља, односно економија Западног Балкана, а затим и са земљама Европе- рекао је Јовановић.
Осврнуо се и на резултате које је Канцеларија за годину и по дана од када је основана постигла у изградњи електронске структуре.
Циљ ми је да у наредна три дана промовишем резултат Србије у прављењу брзих резултата у пружњу услуга ''оне стоп shop'' где грађи дођу на шалтер, а онда запослени у државној служби обаве сав посао прикупљајући електронске податке за потребе грађане и привреде- рекао је Јовановић.
Нагласио је да је захваљујући томе постигнути неверовантни резултати у развоју електронске управе, пре свега у броју трансакција, те да грађани виде добар резултат
Неколико система који су примећени код грађана и привреде су, каже Јовановић, информациони систем “Бебо, добродошла на свет”, е-зуп преко кога је до сада било више од million трансакција и размена података локалне самоправе са државном управом.
Додао је да је преко е-катастра било 200.000 трансакција од нотара приликом прометовања непокретности, а међу сервисима које препознају грађани и привреда су И е-рецепт и електронска регистрација сезонских радника.
Не задовљавамо се тиме што смо постигли добар резулат у броју услуга, јер је визија комуникација или преко интерента Или путем мобилног телефона- рекао је Јовановић.
На истом панелу, Ненад Пауновић, шеф тима за ИТ и предузетништво при кабинету председнице владе Ане Брнабић, рекао је да ИТ већ данас бележи највећи извоз од свих привредних грана у Србији.
ИТ је већ данас главна или водећа привредна грана у Србији- рекао је Пауновић.
Очекује да ће се у будућности све мање говорити о ИТ-ју, као што данас мање говоримо о електричној енергији јер је део нашег свакодневног живота, а све висе ће се говорити о конкретним индустријама у склопу ИТ-ја.
ГРАЂАНИ, ПРОВЕРИТЕ РАЧУНЕ, СТИЖЕ НОВАЦ! Ево колико износи и када стиже уплата!
СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА ПЕНЗИОНЕРЕ: Ако испуњавате ОВАЈ УСЛОВ, повећање од 400 ЕВРА!
Изграђено више од трећине "Северног тока 2": "Гаспром" ради пуном паром
Сви заједно треба да значајно подигнемо ниво амбиције и схватимо да није довојно бити лидер у свом блоку, граду и Западном Балкану, каже он.
Сматра да у наредном период треба радити на унаређењу правног оквира у смсилу подржавања новх технологија и у бизнису.
Драгана Илић из НАЛЕД-а каже да од 2014. заступају идеју дигитализације као најбољег начина који ће нас довести до ефикасне управе и смањења трошкова за привреду, као и правну предвидивост.
Нагласила је да нема времена за чекање и да је потребно изменити систем канцеларијског пословања.
Каже да за све који куцају документа на компјутеру “папир” треба да буде изузетак, и да је парадокс да Архив Србије и даље сматра да дигитални документ није позудан, а да је чак и за велике компаније печат поузданија идентификација неког клијента.
Сандра Родић из УСАИД каже да кроз пројекат пружају подршку влади у стартешком планирању иницијатива и активности неопходних за даљу дигитализацију.
Професионални дизајнер апликација Дарко Станимировић рекао је да дигитална технологија треба да одговори на реалне потребе грађана Србија која ће, као и друге земље, у том послу бити на испиту.
Након панела посвећеног будућности дигиталне економије и управе у Србији одржана је и радионица у оквиру међународног скупа “Интернатион Day”.