УСКОРО ПОМОЋ ЗА СРПСКИ ТУРИЗАМ: Почели разговори о пакету мера намењеном хотелијерима и угоститељима
Представници државе, хотелијера и угоститеља почели су разговоре о новим мерама помоћи тој грани привреде
Представници државе, хотелијера и угоститеља почели су разговоре о новим мерама помоћи тој грани привреде и први у низу састанака одржан је у уторак у Министарству финансија.
ОДМОР КОЈИ ОСТАВЉА БЕЗ ДАХА: На овој СРПСКОЈ ПЛАНИНИ очекује вас САВРШЕНО ЛЕТОВАЊЕ
АЕРОДРОМ "СРЕБРНО ЈЕЗЕРО": Изградња се састоји од три фазе, а значајно ће допринети ТУРИСТИЧКОМ РАЗВОЈУ
ИДЕЈА ДОБИЛА ОГРОМНУ ПОДРШКУ: Земља региона на путу да радну недељу од 40 сати пошаље у прошлост
Састанак је уследио након што је председник Србије Александар Вучић за викенд најавио, на Инстаграму, да ће ускоро бити добрих вести за угоститеље и туристичке раднике у градовима Србије.
Пословном удружењу хотелијера и ресторана Србије - ХОРЕС кажу да им је та вест дала наду, јер су у безилазној ситуацији, а сами су већ послали ресорном министарству и влади конкретне предлоге.
Представници великих хотела у Београду наводе да размишљају да ли им се више исплати да због недостатка гостију привремено затворе хотеле.
Директор ХОРЕС-а Георги Генов истиче да је ситуација веома лоша и да, на пример, у Београду има 115 категорисаних хотела који су, према подацима од јуче, попуњени свега између два и три процента.
Београдски хотели су имали у јуну 41.000 ноћења, што је изузетно мало у односу на могућих 315.000 ноћења, додао је он.
Каже да од марта до јуна губитак износи скоро 260 милона евра од хотелских гостију, што обухвата не само хотеле већ и ресторане и пратећу индустрију, јер истраживања показују да туриста просечно троши око 69 евра дневно за гастрономске услуге.
Генов каже да они нису учествовали у првом састанку о новим мерама помоћи, али да је добро што се покреће разговор на ту тему.
Предлози ХОРЕС-а су да се смањи ПДВ на храну, то јест да се направи "ковид ПДВ" као што је 12 европских земаља смањило ПДВ, тако да буде између један и пет процената за време пандемије, а после дугорочно да буде по нижој стопи.