Више од 2.400 нових ђака у дуалном образовању
Учење кроз рад нова генерација ученика обављаће у 328 компанија широм Србије.
Образовање по дуалном моделу било је атрактивно међу ученицима и њиховим родитељима и ове године, што потврђује и више од 2.400 будућих средњошколаца који су се у школској 2020/21. определи за учење и развој вештина кроз рад у компанијама.
При упису ученицима је било на располагању 47 образовних профила у 74 средње школе у Србији, а на иницијативу привреде, у новој школској години уведено је 10 нових - авиомехатроничар, пластичар, гумарски техничар, техничар за обликовање намештаја и ентеријера, моделар одеће, механичар текстилних машина, монтер телекомуникационих мрежа, пољопривредни техничар, виноградар-винар и прехрамбени техничар.
БИЋЕ ШКОЛЕ НА ЈЕСЕН! Министарство изнело план: Нижи разреди три недеље месечно у учионицама
Израелски инвеститори заинтересовани за ширење пословања у Србији
Америка упутила похвале Србији: Економија јака и у време пандемије!
Учење кроз рад нова генерација ученика обављаће у 328 компанија широм Србије. Када се овим подацима додају и они из претходних година, долази се до цифре од око 900 компанија у којима се развија дуални модел образовања и обухвата око 6.900 ученика, истиче Мирјана Ковачевић, руководилац Центра за едукацију, дуално образовање и образовне политике ПКС.
-Привредна комора Србије подржава развој дуалног образовања јер овај вид едукације омогућава ђацима да стекну образовање применљиво у пракси, а компанијама да школују и задрже квалитетне младе кадрове - рекла је Ковачевић.
Додаје да су веома позитивна искуства ученика који су се школовали за неки од дуалних профила, а као најважније предности овог начина образовања, ученици истичу могућност да оно што уче у теорији врло брзо провере у пракси.
-Ђаци и родитељи могли су се уверити у то да производно занимање не значи тежак физички рад, већ захтева велику концентрацију на радном месту и одговорност, јер се ради на најсавременијим машинама. Ученици истичу да су се брзо привикли на индустријску културу, стекли радне навике, као и самопоуздање - навела је Ковачевић.
Иако тек запослени имају могућност да и сами предлажу нека побољшања и измене у производном процесу, а старије колеге озбиљно су уважавале њихове предлоге. Предношћу ђаци сматрају и то што су се лако уклопили по завршетку школовања, а најбоље је то што имају више опција – да раде одмах или да наставе школовање, често и уз подршку компанија где су били на пракси.
Осим сигурног радног места и прихода, сваки ученик који упише трогодишње дуалне профиле, ако жели и схвати да има потенцијала да може да студира, увек има могућност да се доквалификује, да заврши и четврти степен образовања и да упише на факултет.
Недавне измене Закона о средњем образовању прописале су да ако се практична настава и професионална пракса реализују код послодавца у обиму већем од 25 одсто од укупног броја часова предвиђеног за то онда се боравак ученика код послодаваца уређује Законом о дуалном образовању, што до сада није био случај.
Због тога ће у наредном периоду бити неопходно пружити значајнију подршку привреди да се у већој мери укључи у дуално образовање, како би се ученицима омогућило квалитетно средње стручно образовање.
У том контексту, највећи изазови за даљи развој дуалног образовања биће веће учешће микро и малих привредних субјеката, неповољна демографска кретања и мањи број ученика у одређеним регионима због чега треба омогућити отварање одељења и са мање од 30 ђака ако за тим профилом постоји потреба привреде, рекла је Ковачевић.
У решавању ових изазова Привредна комора Србије имаће велику подршку партнера из Привредне коморе Аустрије, са којима, уз финансијску подршку Аустријске развојне агенције, реализује пројекат "Развој дуалног стручног образовања у Србији".
СЕЗОНСКИ ПОСЛОВИ У ДОБА КОРОНЕ: Ево који су најплаћенији тренутно у Србији и где можете зарадити!
НА ГРАДИЛИШТИМА У СРБИЈИ 6.000 РАДНИКА: Здравље на првом месту, али нема застоја у раду
КАКО ДО ПЛАТЕ ВИШЕ ОД 15 ХИЉАДА ЕВРА: На топ листи радник из Градишке и девет Бањалучана, ево у чему је тајна
СВАКА ФИРМА СА 10 РАДНИКА У СРБИЈИ ДОБИЈА 8.000 ЕВРА: Када се саберу све помоћи од државе добија се озбиљна цифра
КОЛИКО ЋЕ КОШТАТИ НОВИ МОРАТОРИЈУМ? Рата кредита од 300 евра биће већа за око 700 динара