Високо квалификовани радници напуштају фирме које одбијају рад од куће: Зашто флексибилност постаје кључ задржавања талената?
Након што су технолошке и финансијске компаније увеле обавезни повратак у канцеларије, изгубиле су око 14 одсто запослених.
Коронавирус је покренуо тренд рада од куће који су многи запослени с одушевљењем прихватили јер више нису морали губити време у саобраћајним гужвама на путу до посла, а током радног времена могли су обавити и неке кућне обавезе. Међутим, док су запослени углавном задовољни оваквим начином рада, исти ентузијазам не деле и њихови шефови, који сматрају да би запослени могли злоупотребити ту ситуацију, мање се посветити послу и смањити укупну продуктивност, иако нека истраживања показују супротно.
Због тога све више компанија, укључујући велике технолошке и финансијске корпорације попут Амазона, ЈПМорган Chasea, Боеинга и других, одлучује да одбаци рад на даљину. Иако су неки пронашли компромис у хибридном моделу рада, у појединим фирмама потпуно је укинута могућност рада од куће – запослени морају радити искључиво из канцеларија или потражити нови посао.
Како је таква одлука о обавезном повратку у канцеларије утицала на радну снагу у фирмама које су прекинуле праксу рада на даљину, показало је истраживање које су спровели научници с неколико универзитета у САД-у и Кини. Према резултатима тог истраживања, компаније које су позвале запослене назад у канцеларије изгубиле су неке од својих најбољих радника, а замена за њих се проналази знатно теже.
Током истраживања, научници су анализирали податке које су запослени из технолошког и финансијског сектора објављивали на LinkedInu – укупно више од три милиона информација везаних за радна места и промене посла. Након што су компаније увеле обавезни повратак у канцеларије, изгубиле су око 14 одсто запослених, при чему је тај проценат вероватно већи у неким индустријама, јер су у технолошком сектору плате знатно више.
Посебно се истичу три категорије запослених који су напустили компаније због немогућности рада на даљину. Прву категорију чине жене, којима рад од куће омогућава боље усклађивање пословних и породичних обавеза. Друга категорија су запослени на вишим позицијама, док трећу чине најстручнији радници, који лако проналазе ново запослење након отказа. Додатни проблем за компаније је што је веома тешко пронаћи адекватну замену за ове раднике.
- Наша сазнања показују да компаније, када због обавезног повратка у канцеларије изгубе најбоље таленте, наилазе на значајне проблеме приликом њихове замене - стоји у истраживању.
Резултати овог истраживања у складу су са сличним налазима претходно спроведених студија на неким америчким универзитетима, које такође повезују одлазак запослених на вишим позицијама с применом политике повратка у канцеларије.
Србија Данас/Телеграф