ВЛАСНИК ОБЈАВИО НА СВА ЗВОНА ПЛАТЕ СВОЈИХ ЗАПОСЛЕНИХ: Његов поступак изазвао лавину коментара
У једној ИТ компанији у Хрватској у протеклих 18 месеци просечна бруто плата порасла је 29 одсто. Тачније за 530 евра (3.974) куне, тачније с 1.920 евра (14.386) на 2.450 евра (18.360) куна.
Уз пораст плата ова компанија, у којој је тренутно запослено 80-ак људи, а до краја године планирају да повећају на 100 запослених, не скрива ко има колику плату.
ВЕЛИКА ВЕСТ ЗА СРБИЈУ - ТУРСКИ МИНИСТАР НАЈАВИО: У Турску само са личном картом
ПОЧИЊЕ! ДРЖАВА ДАЈЕ СУБВЕНЦИЈЕ ЗА СТОЛАРИЈУ: Конкурси крећу - ево шта је потребно од докумената и ко може да се пријави
"Мостови нас спајају, а путеви воде у бољу будућност" Повезивање Србије са најлепшим делом Дунава! (ВИДЕО)
Још у фебруару 2020. први су пут јавно објавили плате на свом вебу. Од тада их непрестано ревидирају и анализирају.
Власник компаније Томислав Г. сматра да је за Bornfightov раст, који плате и те како доказују, заслужна управо и одлука о јавној објави плата, и то упркос томе што њихов раскид с политиком тајновитости плата непрестано изазива расправе на друштвеним мрежама, а реакције и последице су разне.
- Било је доста свега. Од тога да нам на селекције долазе људи који тачно знају у којем су рангу и што могу очекивати, преко низа супер вести о томе како су људи успели испреговарати веће плате до информације да је у једној ИТ фирми скоро цео један тим дао отказ јер власници нису на исти начин хтели јавно да изађу с платама. Има људи којима је ово супер, а има и оних којима је тако нешто непојмљиво - и међу запосленицима и међу послодавцима. Многи су тај потез назвали контроверзним, али реакције су биле и остале већином позитивне - каже он и наставља:
- Кад смо објавили таблицу, уједно смо и поставили циљ да увек будемо у топ десет одсто тржишта по платама и овај раст просека од 29 одсто то и показује, истиче Грубишић.
Када се ради о недостацима, сматра Грубишић, постоји само једна, а то је комплексна имплементација. Не можете само доћи један дан и рећи: "Ок, данас јавно објављујемо плате".
- Требало нам је неколико месеци да анализирамо постојећу ситуацију, дефинишемо критеријуме и направимо прилагођавање. Јако је важно објаснити људима зашто се то ради, што ће они имати од тога и што ће од тога имати читава фирма. Гледали смо на то као на активност која ће нам дугорочно омогућити да еволуирамо као компанија, постанемо транспарентни, продубимо односе с клијентима. Уз то да квалитет рада има континуиран раст, а људи се развијају и успевају кроз Bornfight максимизирају своју вредност. И то се сада након годину и по почело остваривати - наглашава Грубишић и додаје:
- Једноставно је, кад плате, које су увек биле табу-тема, јавно објавите, онда имплементација свих осталих одлука постане пуно лакша.
- На почетку је све можда и изгледало као експеримент, али сада је то један од ступова Bornfighta који је запосленима и целој фирми олакшао и убрзао развој. А сигуран сам да ће то ускоро постати нормално и у другим фирмама - уверен је Грубишић.
Плате су у Bornfightu расле, и то највише запосленима на средњем нивоу ( 22 одсто), затим сениорима ( 12 одсто) и јуниорима ( 3 одсто). Просечна бруто плата сениора је између фебруара 2020. и јула 2021. порасла с 2.593 евра (19.426) на 2.906 евра (21.774) куна, на средњем нивоу с 1.927 евра (14.438) на 2.341 евра(17.542) куна и јуниора с 1.400 евра (10.489) на 1.447 евра (10.843) куне. Очигледно је најмањи пораст међу јуниорима.
- Да, тачно. Ствар је у комбинацији тренутног фокуса фирме и напредовања. Због типова пројеката више запошљавамо специјалисте на виши и средњи ниво, стога је овде пораст плате већа. Такође, откад смо структурисали нивое стажа и дефинисали их што је потребно за напредовање, јуниори пуно брже напредују. Чак је 17 људи напредовало у виши ранг у раздобљу од објаве листе - појашњава Грубишић.
Притом је медијална бруто плата порасла с 1.812 евра (13.580 куна) на 2.282 евра (17.100) куна.
Плате у Bornfightu су, тврди Грубишић, конкурентне на нивоу ИТ индустрије у Хрватској и регији, али ако се гледа ниво ЕУ, и даље заостајемо.
- Тренутно не можемо конкурисати платама компанија из западне Европе, али дугорочно желимо да будемо у могућности приближити се таквим бројкама - истиче власник.
Динамично тржиште ИТ-ја Ипак, плата није једини разлог при одабиру компаније, барем када се ради о ИТ-ју, слаже се Грубишић и појашњава:
- Плата је битан фактор без обзира о генерацији, али престаје бити једини или најбитнији. Људи узимају у обзир врсту пројекта, хоће ли имати простора за развој, с ким ће сарађивати и од кога ће учити. За млађе генерације су флексибилност, комуникација и култура понекад и битнији фактори од финансијског аспекта - сматра Грубишић и додаје:
- Све више компанија такмичи се за исте или сличне профиле запослених. Генерално у ИТ-ју тржиште рада, нажалост, не прати стварну потражњу. Такође, тренутно се и послодавци и запослени тешко сналазе због последица пандемије и мера. Због немогућности прилагођивања начину рада од куће и покушају 'повратка на старо' радом неке компаније ће у будућности губити запослене који ће тражити даљинску опцију рада као један од главних критеријума код бирања новог послодавца - мишљења је Грубишић.