Возачи, камере на ауто-путу ВЕЋ СНИМАЈУ! Полиција коверте шаље на кућну адресу, а ево како да се извучете БЕЗ КАЗНЕ!
Возачи који прекораче брзину неће моћи да избегну казну осим ако не праве паузе у зауставној траци.
На ауто-путу Београд-Ниш постављено је 56 камера на 14 локација које прате и снимају брзину кретања возача. Како наводе из ЈП "Путеви Србије", саобраћајна полиција ће у прва три месеца тестирати камере и слати опомене онима који прекораче просечну дозвољену брзину, након чега ће бити и новчаних кажњавања.
Ове камере прате саобраћај и мере просечну брзину на 14 деоница, које су дуге од шест до 32 километра. То значи да су у сваком смеру у близини наплатних рампи постављене по две камере које снимају саобраћај у три траке.
ПРВИ ОДГОВОР ТРГОВАЦА НА ЗАБРАНУ РАДА НЕДЕЉОМ: Продужено радно време суботом и додатни попусти
ЛЕПЕ ВЕСТИ! Српска ракија иде у Русију без царињења, а преговара се и са Индијом
НАЈСКУПЉИ У ЕВРОПИ: Излазак за двоје у Швајцарској као породични викенд у Србији
Како је навео Дарко Савић, руководилац овог пројекта из ЈП "Путеви Србије", саобраћајна полиција ће за три месеца одлучити да ли ће их користити за кажњавање возача који возе брже од 130 км на сат:
- "Путеви Србије" се залажу за мерење просечне брзине, јер свакодневно имамо погинуле на ауто-путу. Камере ће моћи са 100 одсто тачности да сниме возила при брзини до 250 км на сат. Ово је пилот-пројекат који ћемо, ако се покаже добро, за три месеца користити и као систем за кажњавање услед прекорачења дозвољене брзине - рекао је Савић.
Он је напоменуо да постоје деонице између портала на којима нема одморишта нити бензинских станица, где би возачи могли да стану и продуже време путовања како би смањили просечну брзину, што је раније била пракса.
Према томе, возачи који прекораче брзину неће моћи да избегну казну осим ако не праве паузе у зауставној траци. Са постављеним камерама стављен је и затворени систем на путу, па ће се од сада знати где је које возило ушло на ауто-пут и на којој рампи је изашло:
- Ми имамо портале испред сваке наплатне станице, и то су идеална места за постављање камера. Тако можемо да пратимо да ли се возило искључило са ауто-пута или наставља даље - рекао је Савић.
"Путеви Србије" забележиће сва возила која користе ауто-пут, навео је он, пошто "има случајева да возачи користе ауто-пут и онда разграде жицу, изађу са њега и тако избегну плаћање":
- Камере смо поставили и због оних који разграђују заштитну ограду, а годишње имамо око 35.000 "одбеглих" возача. На тај начин угрожавају безбедност у саобраћају, што може узроковати и тешку саобраћајну несрећу - објаснио је Дарко Савић.
Драко Савић из "Путева Србије" истакао је да постављене камере мере време, а не брзину кретања возила:
- Ово су камере које детектују пролазак возила, при чему су повезане са централним софтвером система за наплату путарине и са софтвером за мерење времена. Камера која мери тренутну брзину возила није камера, већ радар. То има полиција и она то ради са пресретачима. Наше мишљење је да је систем добар и да је правно одржив - заокружио је он.
УМЕСТО РУСА У ВРАЊЕ СТИЖУ ИТАЛИЈАНИ: У новој ФАБРИЦИ НАМЕШТАЈА посао за 150 људи
НОВА ИТАЛИЈАНСКА ФАБРИКА У СРБИЈИ: Комплетна производња иде у ЕУ
ДИГИТАЛНИ ГИГАНТИ ПОТПИСАЛИ ОСНИВАЧКУ ПОВЕЉУ: Још корак до Фејсбукове ДИГИТАЛНЕ ВАЛУТЕ
АУТОМОБИЛСКИ ГИГАНТ У ПРОБЛЕМУ! Смањене глобалне испоруке "Шкоде"
ОД БЕОГРАДА ДО НОВОГ САДА ЗА САМО 30 МИНУТА! Највећи и највреднији инфраструктурни пројекат у Европи
БОНУС ВИДЕО: Нико до сада београдском Победнику није пришао БЛИЖЕ: Невероватни детаљи које досад нисте могли да видите (ВИДЕО)