Време цури, а математика је сурова: Ово је мишљење стручњака о ситуацији у Фијату!
Сваки сценарио могућ
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж није искључио могућност смањења производње у крагујевачком Фијату, што се, како је рекао, већ догађа, па чак и одлазак италијанског произвођача из Крагујевца, ако се у најскорије време не реши питање двонедељног штрајка запослених у тој фабрици.
Одлазак Фијата из Србије?! Најгори могући сценарио!
Чадеж је истакао да је влада директно укључена у решавање овог проблема, од премијерке Ане Брнабић, која је, казао је, у сталном контакту са менаџментом Фијата, те да букално моли да се ова ситуација реши.
-Али, време цури, а математика је сурова - навео је Чадеж за Пинк тв.
Председник ПКС сматра да синдикатима, односно радницима Фијат Србија, није мало поуђено, те да би они то требало да прихвате, јер би све друго могло да има лоше последице.
- Пратимо ту ситуацију, јер то утиче на српску привреду и консеквенце могу бити негативне. Влада је проактивно ушла у овај процеш имајући у виду раднике и допринос заштити њихових права, али и како би се омогућило да компанија и даље ради и да производи - рекао је Чадеж.
Председник ПКС је рекао да не верује да синдикалци који руководе овим двонедељним штрајком желе да дође до најгорег сценарија, поготово то не желе радници.
Са директором Фијата причали и Вучић и Брнабић, верује се да ће штрајк ускоро бити окончан
Зато је, казао је, неопходан дијалог како би се дошло до суштине шта је рационално, а шта су последице. Притом, рекао је Чадеж, потребно је емоције ставити потпуно на страну.
- Хајде да оставимо емоције са стране и да видимо шта су интереси радника и како можемо да дођемо до одређених решења - рекао је.
Заустављање производње није прави начин, упозорио је Чадеж и апеловао на синдикате и раднике да прихвате владин приступ, којим се ствара оквир за дијалог, који је предвидив, односно знамо шта желимо, а знамо и где се слажемо и не слажемо - али, истиче, настављамо да радимо.
ВУЧИЋ: Очекујем и молим решење за Фијат, ако може и вечерас
Упозорио је да уколико се овако настави - примања уопште неће бити, јер произвођач мора да производи.
- Заиста, последица јесте одлазак инвеститора - исткао је Чадеж напоменувши да нажалост за сада нема назнака да су председници синдиката прихватили дијалог.
- Када говоримо о томе шта су интереси радника то је да имају посао, да се изборе за што боље услове рада. Колективним уговором, који је потписан од синдикалног руководства не обавезујете се на права, већ и на обавезе и на временски рок. А ако постоји незадовољство, седне се и разговара - навео је Чадеж.
Он је поновио да заустављање производње "гура" Фијат из Србије, те да притом треба имати у виду да јучерашње информације говоре да продаја Фијатових аутомобиле расте у земљама ЕУ.
Зато, каже, одбијање дијалога, осим захева да се повећају плате, стварно може да доведе до непожељног исхода.
Подсетио је и да ово траје две седмице, што за произвођача значи већ смањење производње, јер за те две седмице ништа није произведено.
Све очи упрте у Крагујевац: Брнабић наложила преговоре о Фијату на највишем нивоу
Чадеж је указао и да је мало земаља у окружењу које производе аутомобиле.
Напоменуо је и да још један од три највећа произвођача аутомобиле из Немачке тражи локацију за измештање дела производње.
- Да ли мислите да је наша преговарачка позиција добра или није добра? Такав један прозивођач би значио велику ствар за Србију, а ми у овом тренутку немамо много адута - рекао је Чадеж и истакао да је дијалог и обнављање производње једино решење.
Вучић: У интересу Србије да се штрајк у Фијату што пре заврши
Радници у крагујевачкој фабрици, како је наведено у емисији, имају основну плату од 38.000 динара, а поред тога добијају и разне бонусе, топли оброк и регрес, што све заједно чини да њихова примања, која се, иначе, редовно исплаћују, износе између 42.000 и 43.000 динара.
Такође, у последњих осам месеци запослени у Фијату су, наведено је, добили два повећања плата, а Фијат им обезбеђује стипендије за основне и мастер студије за њих и њихову децу.
Директорка Фијата: Задовољни смо сарадњом са Владом Србије
Влада Србије је синдикату Фијата у Крагујевцу понудила да се уведе "бонус ефикасности" од 2017. године који ће се исплаћивати у фебруару сваке године за претходну годину и који ће ући у нове колективне уговоре о којима ће се одмах ући у преговоре и да се ће се, и поред тога што је у последњих осам месеци Фијат обезбедио два повећања плата - у новембру 2016. и марту 2017. године, разговарати о додатном повећању плата.
Штрајкачки одбор Фијата је сматрао да је то недовољно и инсистирају да им Влада гарантује основну плату од 45.000 динара, што није могуће у овом тренутку.