ЗАБОРАВИТЕ НА БИТКОИН, ETH ПРЕУЗИМА ТРОН: Нови дигитални новчић залудео Србе, постоји разлог зашто је толико популаран
У Србији је велики пораст доживела Ethereum криптовалута.
Након великог скока биткоина у протеклих неколико месеци, када је ова најпопуларнија криптовалута достигла вредност од преко 40.000 долара, њеним стопама кренули су и неки други дигитални новчићи.
Тако на пример, Ethereum (ETH), који је други на листи по популарности у Србији, јуче је премашио свој рекорд из 2018. године и стигао до вредности од 1.428 долара.
У СРБИЈИ ВЛАДА ПОМАМА ЗА ВИКЕНДИЦАМА: Спремни да издвоје огромну своту новца, најскупља била ТРИ МИЛИОНА ЕВРА
МОЖЕ ЛИ СЕ ОВЕ ГОДИНЕ НА МОРЕ: Хоће ли туристима бити враћен новац уколико аранжмани пропадну?
БАЈДЕН СПАС АМЕРИЧКЕ ЕКОНОМИЈЕ? Рекордни раст деоница на Њојоршкој берзи након инаугурације
Данас се може купити за нешто мање од 1.300 долара, а пре непуна три месеца, почетком новембра прошле године, цена му је била око 400 долара.
То практично значи да трговци који су тада "пазарили" ETH у вредности од 1.000 евра, данас у џепу имају више од 3.000.
Неколико је разлога за раст вредности Ethereuma, а експерти за ову област се слажу да је један од фактора то што расте већина криптовалута, па је просто и Ethereum део тренда.
- Други разлог могао би да буде прелазак на нови концепт, где је омогућено да људи "zaključaju" Ethereum на одређени временски период и добијају камату за то. Одређени број власника новчића је закључао ETH и самим тим та количина више није доступна за продају, дакле понуда се смањује. То аутоматски значи и већу цену на тржишту, с обзиром на то да се потражња у међувремену није драстично мењала - објашњава Александар Матановић, стручњак за криптовалуте.
Он каже да бисмо, практично, могли то назвати неком врстом орочавања ETH-a, а камата власницима ове криптовалуте стиже у виду новогенерисаних коина, као код рудара, само што је концепт другачији.
- Наиме, код рударења је зарада сразмерна снази хардвера, а код новог концепта је сразмерна износу закључаних Ethereuma - напомиње он.
Још један фактор је вероватно најава трговине ETH фјучерсима на ЦМЕ берзи (Chicago Мерцантиле Exchange). Пошто то није крипто берза, већ једна од најпознатијих традиционалних берзи, ово додатно приближава ETH институционалним инвеститорима, истиче Матановић.
Могућ раст вредности до 2.600 долара
Према неким проценама, вредност Ethereuma могла би да достигне 1.600 долара, па чак и 2.600. На дневном нивоу се овом валутом врше трансакције у вредности од 12 милијарди долара, што је тренутно за три милијарде више од биткоина.
Међутим, како пише Цоинтелеграпх, то што обави 28 одсто више трансакција од биткоина, не значи да би у неком тренутку могао да постане комерцијалнија валута.
Како се тргује криптовалутама у Србији?
Србија не заостаје много за другим земљама, када су у питању начини трговине криптовалутама. Куповина и трговима криптовалутама је могућа и у нашој земљи, и то на неколико начина.
На првом месту су онлајн сервиси где се могу купити и продати криптовалуте, баш као и аутомати, такозвани криптомати, у неколико градова (Београд, Нови Сад, Ниш, Суботица и Инђија), где се криптовалута купује и продаје за кеш.
У куповину биткоина можете кренути са 30.000 динара у новчанику, јер је толики минимални износ који неке онлајн мењачнице постављају приликом трансакције, мада наводе да се износ мења у зависности од кретања на берзи криптовалута.
Постоје и алтернативни начини трговине, на пример - људи се нађу преко огласа, па одраде трговину без посредника. Иако је ова опција финансијски најповољнија, јер омогућује размену без провизије, треба бити врло опрезан. Неретко се дешавало да код оваквих трансакција једна од страна остане и без криптовалута и без кеша.
Важно је знати да ако купујете криптовалуте треба да имате крипто новчаник (wallet) на који вам се пребацују приликом куповине.
Плаћање се може извршити на банковни рачун или платном картицом. Ако продајете преко неког онлајн сервиса, неопходан је банковни рачун, јер се на њега врши исплата динарске противвредности.