ЗАМЕНСКИ ВАУЧЕРИ НЕ ГАРАНТУЈУ СИГУРНО ПУТОВАЊЕ? Следеће године такође неизвесно када је туризам у питању
Према уредби о заменским путовањима (ваучерима) која је донета у Србији, путници који нису успели да реализују своја путовања имају право да то учине до краја следеће године.
Заменски ваучери не значе сигурно путовање јер европске државе траже мораторијум за плаћање својих обавеза према страним туристичким партнерима и поставља се питање да ли то угрожава туристичке агенције и потрошачка права у Србији.
- И у случају да агенције остану без новца, путници ће бити покривени гаранцијама путовања које су важиле у тренутку склапања уговора о путовању, без обзира на то да ли у тренутку исплате имају важећу лиценцу - објашњава Александар Сеничић, директор Националне асоцијације туристичких агенција ЈУТА.
НАЈВЕЋИ ДЕО НОВЦА ИЗ САД ИЋИ ЋЕ У ИНФРАСТРУКТУРУ: "Прочитате две-три поруке и стигли сте у Нови Сад"
ОГРОМАН ПАД ЕКОНОМИЈЕ КОД КОМШИЈА: Црна Гора бележи КРАХ БДП-а од 20,2 одсто, међу највећима у Европи
УПРКОС ПАНДЕМИЈИ, ПРОДАЈА НЕКРЕТНИНА ЦВЕТА: Код комшија продато 6,1 одсто више станова него лани
У удружењу ЈУТА подсећају и да су агенције у обавези да исплате новац за нерализоване аранжмане од 1. јануара 2022. године, а подсећају да је због мораторијума проблем већи за агенције.
Туристичка сезона још није готова
Овогодишња туристичка сезона, још није готова, а од 400.000 аранжмана који су уплаћени, више од 300.000 грађана одложило је пут до краја 2021. године. Грчка, Италија и Шпанија су тражиле мораторијум на отплату обавеза, који би трајао три до пет година.
Уколико би Грчка, на пример, успела да добије мораторијум на обавезе према страним партнерима, домаће туристичке агенције би морале грађанима да врате новац у том року и то је оно што њих сада брине.
Према уредби о заменским путовањима (ваучерима) која је донета у Србији, путници који нису успели да реализују своја путовања имају право да то учине до краја следеће године, док они који не отпутују тек тада могу да траже повраћај новца.
Проблем је, наводно, што су агенције део новца уплатиле партнерима у иностранству који, у случају одобравања мораторијума, не би морали да враћају новац у предвиђеном року, што значи да би и наши туристи тешко дошли до новца, јер су агенције на рубу егзистенције.
Подсећамо, до 15. марта за целу Европу уплаћено је између 140 и 150 милиона евра, а 90 одсто аранжмана није реализовано. Највећи део уплаћеног новца даље је уплаћемно као аванс грчким партнерима, око 90 милиона евра.
Европска унија је туристичке агенције и авио-превознике подсетила да у директиви јасно стоји да онај ко не жели заменски ваучер има право да одбије такву понуду и да у прописаном року од 14 дана од отказа путовања добије новац, и то комплетан уплаћени износ. Европска комисија је покренула поступак због кршења права путника против десет земаља чланица Европске уније, а против Грчке и Италије су већ два пута покретани поступци.
У Србији је почетком лета донета посебна уредба по којој путник за отказана путовања, које је уплатио делимично или потпуно, добија ваучер уз који аранжман може да реализује на истој или другој дестинацији, најкасније до 31. децембра 2021.
Онима који не желе путовање него инсистирају на новцу, према истој уредби, организатор путовања је дужан да врати новац до 14. јануара 2022.
Почетком септембра око 100.000 грађана Србије боравило је на летовању у земљама у окружењу.