Зарађују 450 евра месечно и не плаћају порез: Све више људи се одлучује за ову ВРСТУ ПОСЛА
Скоро сваки четврти "запослени" у Немачкој заправо има такозвани мини-џоб - ради као испомоћ и зарађује највише 450 евра месечно.
Социјалдемократе се залажу за даље подизање минималне сатнице, али наилазе на отпоре.
Према наводима Савезне владе је крајем марта у Немачкој 32,7 милиона људи имало запослење које подразумева плаћање доприноса и осигурања.
Но од тога броја чак 7,6 милиона људи (23,2 одсто) имало је такозвани мини-џоб на којем зарађују до 450 евра месечно и због тако ниске зараде не плаћа порез. Тако се удео послова који су заправо испомоћ током последњих 15 година повећао за чак 35 одсто.
Ипак, према званичној статистици се ти људи који раде највише педесетак сати месечно те зарађују недовољно за живот воде као – запослени. Ту тенденцију критикује немачка Левица која је и добила ове податке на основу парламентарног упита Влади.
- Број мини-послова расте и они замењују редовно запослење - каже Сузане Фершл, посланица Левице.
Како су тако ниска примања ослобођена пореза, она сматра да држава на овај начин субвенционише предузећа која кроз ниски обим запослења умањују своје трошкове.
Чак 8,5 одсто регуларно запослених принуђено је да додатно зарађује кроз мини-посао (укупно 2,8 милиона људи), следи даље из одговора на упит Левице. Ти подаци долазе у јавност након што је прошле среде објављено да је петина становника Немачке у ризику од сиромаштва, превасходно због растућих трошкова живота које не прати раст зарада.
Одличне вести за МЛАДЕ ПОЉОПРИВРЕДНИКЕ: Стижу СРЕДСТВА, село НИЈЕ ЗАБОРАВЉЕНО!
Од почетка 2015. у Немачкој по први пут важи минимална сатница која тренутно износи 8,84 евра бруто. Социјалдемократе које су на томе инсистирале сада су са Демохришћанима у Влади договориле да се тај износ у два наврата повећа на 9,35 евра до 2020. године.
Пратите нас и на инстаграму.