Зашто Словенци неће наше инвестиције: Моћници не могу да муљају ако Срби дођу
Спречавање АИК банке да постане већински власник Горењске банке
Кључни интерес словеначких моћника предвођених Борутом Јамником да не дозволе страном капиталу, укључујићи и српском, да уђе на тржиште Словеније је потребно да задрже своје уносне мутне послове, оцењују познаваоци тамношњих прилика.
Прочитајте и:
Да српске компаније које покушавају да се позиционирају на словеначком тржишту пролазе кроз Танталове муке, постоје бројни примери, а последњи у низу је спречавање АИК банке, у власништву српског бизнисмена Миодрага Костића, да постане већински власник Горењске банке, иако је за то имала све потребне дозволе.
Кроз сличне перипетије прошао је и Веселин Јевросимовић када је својевремено куповао словеначку фирму “Хермес софтлаб”, а на нож је дочекана и продаја посрнулог “Фруктала” српском бизнисмену Слободану Радуну. Прошли голготу Кроз медијско блато провучен је и Драган Чолак, мањиски власник српске компаније СББ, и већински акционар “Јунајтед груп” због исказане намене да купи словеначку телевизиску компанију “Проплус”.
Економски аналитичар и публициста Миша Бркић каже да је у Словенији, и ако је чланица ЕУ, постоји лоша пракса и корупција која приватном капиталу из иностранства не дозвољава улазак на тржиште те земље.
- Њихов интерес је да се очува постојући модел у коме појединци и групе које управљају финасиским токовима и фактички из сенке управљају државом.
Он подсећа да се словеначка приватизација одиграла тако што су државна предузећа између себе покуповала акције једна од других и што су у томе учествовали државни фондови, и да је то модул остао нетакнут до данас.
- Јамник је изградио фантастичну мрежу личних контаката и пријатељства и један је од оних који у таквом систему “државног соцјиализма” не могу да пропадну- закључио је Бакић.
Затворено тржиште Сличног је става и економиста Александар Стевановић, који истиче да је словеначки модул приватизације допринео стварању затвореног тржишта који српски привредници не могу да мењају: То је једно мало и умрежено тржиште где имате различите интересе како држава, тако и привреде.
Словенци таквим понашањем сами себи праве проблем. Њихово тржисте није велико и сигурн сам са има много бољих места за бизнис, попут земаља ЦЕФТА и ЕУ, где с добрим пословним идејама није није проблем направити експазију.
Подсетимо, словеначки медији су раније писали да се Јамник познат по томе што је, користио свој положај и везе у банкарском сектору, омогућио претерано задуживање фирмама својих приатеља, због чега су неке банке, попут Пробанке, потпуно пропале, а друге попут Горењске, у великом проблему с кредитима које не могу да наплате