ЗНАЧАЈНО УЛАГАЊЕ У УДРУЖИВАЊЕ ПОЉОПРИВРЕДНИКА: У задруге уложено 1,7 милијарди!
У Србији се пробудио дух задругарства
Уз подршку државе у протекле две године Србија је добила око 430 нових задруга. У том периоду наша земља је у обнову задругарства уложила рекордних 1,7 милијарди динара. Бесповратно је свака новооснована организација добијала до 7,5 милиона, постојеће су могле да рачунају на 15 милиона, а сложене задруге на 60 милиона динара.
Министар без портфеља задужен за регионални развој Милан Кркобабић, који је покренуо акцију "500 задруга у 500 села" каже да се у Србији пробудио дух задругарства. Истиче да је број задруга од почетка ове акције повећан за 26 одсто. Основано је 430 нових задруга, а постојало је њих око 1.500.
СВИЊЕТИНА ПОСКУПЉУЈЕ 40 ОДСТО ЗБОГ КИНЕЗА! Чекају нас ПОТРЕСИ на тржишту меса, погледајте СКОКОВЕ ЦЕНА
МАТУРА КОШТА ВИШЕ ОД СВАДБЕ! Ево колико новца треба родитељи да издвоје за "испит зрелости" своје деце
Ако нисте подизали бесплатне акције на рачуну имате 10.000 динара, а сада стиже ЈОШ НОВЦА
- Средства која држава даје намењена су за нове машине, нову опрему, искључиво за стварање нових вредности - каже Кркобабић.
- У овој години су основане 92 задруге, а ускоро ће бити објављен и конкурс којим ће се обезбедити средства за њих 60. Ако знамо да свака задруга има најмање пет оснивача, односно домаћина, а да број коопераната иде од 100 до 250 по задрузи, то говори о значају задругарства у Србији.
Према његовим речима, средства државе добијала су најчешће задруге у пет најмање развијених округа - Пчињски, Топлички, Нишавски, Јабланички и Пиротски. Управо у овим деловима јужне и источне Србије, села се гасе, а младих домаћина нема.
По узору на Русију и Кину - Стратешка одлука Србије и Филипина
Грађани, време је да се пријавите за посао: Траже се 184 возача, ПЛАТА ЈЕ 65 ХИЉАДА!
"РЕНО" СТИЖЕ У КРАГУЈЕВАЦ? Спајање два гиганта ВЕЛИКА ШАНСА за нашу ауто индустрију
- Просечно овде домаћини имају по 2,4 хектара у поседу - прича Кркобабић.
- Да би опстали морају да се удруже, без обзира на то да ли се баве повртарством, воћарством, сточарством. Једино кроз јаке задруге имамо јаког домаћина и једино тако село може да опстане. Једино тако можемо да подмладимо села, јер младима треба обезбедити нормалне услове за живот на селу. Први пут, селу су доступни и знање и технологија. Наш партнер у акцији оживљавања села је и Српска академија наука и уметности, и одбор за село. Они су гарант да ће домаћинима обезбедити све потребно знање - додао је он.