18 ГОДИНА СКРИВЕНА: ИБМ тим открио критичну грешку у Интернет Exploreru
На нету већ неко време бесни дебата везана за сигурност софтвера - да ли је боље користи софтвер који производе компаније или онај иза кога стоји независна заједница програмера?
Обе стране имају своје аргументе за и против, па су људи, који подржавају ИТ гиганте, указивали да "Хеартблеед буг" никада не би ни био могућ да су на SSL коду радили квалификовани програмери. Ово на неки начин и јесте истина јер су убрзо након целе драме везане за "Heartblled", захваљући разним донацијама великих ИТ компанија, запослена двојца програмера који ће убудуће водити рачуна о овим протоколима.
Windows буг sitting дормант фор 18 years, ИБМ research дисцоверс https://t.co/Tbh4y9mqcD виа @ibmsecurity
— Глен Gooding (@gg00ding) Новембер 12, 2014
Са друге стране шта рећи на вест да су ИБМ-ови стручњаци открили буг везан за Интернет Explorer који постоји 18 година. Да, добро сте прочитали, ИЕ већ 18 година има у себи буг који омогућава хакеру да вам у потпуности преузме и контролише машину, без вашег знања. Оно што је још чудније је да проблематични код није тако битан за целокупно функционисање самог програма, па се поставља питање да ли је у питању људска грешка или зла намера (ко је реко НСА?).
Било како било, Microsoft је већ издао закрпу која елиминише ову рањивост, али истраживачи из ИБМ-овог центра упозоравају да овај пропуст можда није једини, што значи да не постоји једноставан одговор на питање чији је софтвер сигурнији!