Агресија код мачке - зашто настаје и како је зауставити
Домаће мачке, иако припитомљене, и даље припадају врсти предатора, баш као што су и велике мачке, тако да су задржале нешто од понашања већих и дивљих мачака.
Многи старатељи се жале да имају мачку која гризе и гребе. Мачке, уопштено, испољавају такво агресивно понашање због бројних разлога. Већина проблема са агресивношћу код мачака има врло једноставна решења која, уз мало времена и енергије могу помоћи мачки да буде слатка, љупка маза какву желите.
Мачке, као лавови, показују знаке доминације и територијалности према другим мачкама у домаћинству, па ће доминантна мачка највероватније бити и агресор у кући. Никада не би требало да покушате да прекинете хијерархију код ваших мачака. Међутим, ако мачка почне да буде превише агресивна према укућанима или евентуално другој мачки у вашој кући, вероватно треба да интервенишете и пробате да јој помогнете да се умири, пише mojaoaza.com.
Мачка може бити агресивна због много разлога:
Поступате са својим мачкама противно њиховој већ утврђеној хијерархији
У кућама са више мачака, међу њима ће бити успостављена хијерархија у доминацији. То се обично огледа у томе како се мачке постављају вертикално. Уопштено, доминантна мачка ће захтевати да седи на највишој могућој тачки. Трудите се да поступате са мачкама сходно томе, храните и мазите најпре доминантну мачку. То можда изгледа неправедно, али тако је у мачјем свету. Ако пробате да идете против овог система и "одаберете" доминантну мачку сами, а да она стварно то није, прави доминатор неће бити срећан и почеће са агресивним понашањем да би одржао свој положај.
Територијализам
Мачке су по природи територијална бића. То потиче од њихових предака, који су морали да штите своју територију да би преживели. Иако кућна мачка не мора то да чини да би преживела, оне ће свеједно да испољава такво понашање. Свака мачка би требало да има своје сопствене играчке, лежај, простор за спавање и одмор. Ако мачка осећа да нема одговарајућу територију или ако осећа да је њена територија присвојена, може да се јави агресивно понашање.
Матерински/очински инстинкти
Мачка која тек што је постала мајка, или отац, биће врло заштитнички расположена према својим младим. Ако се поставите између родитеља и детета, моћи ћете да из прве руке видите мало агресивног понашања!
Време парења
Мачка у време парења може да постане врло агресивна, пошто је њен инстинкт да пронађе пар по сваку цену.
Досада/жеља за игром
У дивљини можете видети мачке како се стално играју са другим мачкама и то је у ствари врло важан део њихових активности, пошто им помаже да науче да се боре и нападају плен, подстиче интелектуални развој, учи их прикладним друштвеним вештинама а такође и координацији и процени тренутка. Вашим мачкама је такође потребно то време играња. Мачке које немају одушке за своју "креативну енергију" могу да постану агресивне из два разлога. Први је да им то помаже да ослободе ту енергију, а други је да им то помаже да привуку пажњу коју желе од вас. Ако мачка има обичај да вас огребе док пролазите поред ње, или да скаче и напада вас без разлога, можда је то зато што је жељна пажње.
Болест
Многе мачке које имају здравствене проблеме (од бува до бубрежне болести), ће испољавати агресивност.
Генетска предодређеност
Неке мачке су по природи агресивне. Ако имате агресивну мачку можда ћете пожелети да ту агресивност умањите поступајући са њом као са доминантном, стерилисати је, обезбедити јој довољно територије и стимулисати је игром. Ако осећате да сте покушали све а још увек имате прекомерно агресивну мачку, можете да размислите о одласку до ветеринара који ће јој евентуално дати средства за умирење.
Није прикладно социјализована
Социјализација је чин подучавања мачке како да постане друштвена животиња. Ако је мачка онај тип који уједа кад год јој приђете, мрзи да је држите или додирујете и која у свакој прилици сикће на вас, онда имате лоше социјализовану мачку. Социјализација није страшно тежак посао али тражи време.
Страх или преусмерена агресивност
Многи старатељи су били жртве овакве врсте агресије, која се јавља када је мачка већ у стању преузбуђености или страха, а човек се умеша. То се догађа када покушате да прекинете борбу мачака, ако ометете мачку док вреба плен, или ако је мачка у борбеном расположењу.
Неправилно читање мачкиних сигнала
Мачке имају различита расположења о којима нас обавештавају помоћу ушију, очију, репова, положаја тела, гласа и крзна. Ако не поштујете то што мачка говори па покушате да је узмете, или је помилујете док је у лошем расположењу, можете да добијете ћушку, шиштање или гребање. Најбољи начин да се такве ситуације избегну је да научите оно што она "говори". Ако то учините, знаћете када жели љубав и пажњу, а када само жели да буде остављена на миру.