АКО РОГ ЛАЖЕ, ПОДАЦИ НЕ ЛАЖУ: Да ли је живот у Београду стварно лакши?
Просечна нето плата у Београду 2014. била 55.429 динара, у Топличком округу 33.102 динара.
Ван главног града Србије већ годинама влада уверење да је посао најлакше наћи и да је стандард убедљиво највиши управо у Београду. Иако се становници престонице често не слажу са оваквим "оптужбама", упоредни подаци Агенције за привредне регистре прилично јасно говоре у прилог томе да је живот у главном граду ипак лакши.
Довољно је погледати податке о запослености по окрузима па да се види колико Београд одскаче од других. У главном граду тако посао има чак 84,4 одсто свих оних грађана који посао и желе да нађу. И то "на бело". Упоредите то са Топличким округом, тојест местима попут Житорађе, Прокупља или Куршумлије, где легални посао може да нађе тек сваки други који покушава.
Сви смо избегавали Улицу кнеза Милоша у шпицу, али сада ће се то БИТНО променити (ФОТО)
У Београду чешће у породици има два запослена члана него у унутрашњости
Подаци су из 2014, али поређење са годинама уназад, показује да се ствари мало померају када је реч о регионалној неједнакости. Када се овој статистици дода и информација да је просечна нето плата у Београду те 2014. била 55.429 динара, а у Топличком округу 33.102 динара, јасно је колико се на југу теже живи него на ушћу Саве и Дунава. Јер, ма колико да су у Београду скупље кирије, превоз и угоститељске услуге него на пример у Житорађи, нема сумње да сваки други "срећник" који у родном месту Цеце и Ивице Дачића има посао, са тих 33.000 динара мора да издржава и оног другог који посао нема.
У Београду уз сву скупоћу коју са собом носи главни град, плата од 55.000, коју често у породици примају оба одрасла члана, сигурно далеко лакше подмирује све животне трошкове.
ЛЕТОВАЊЕ ЗА "ЗЕЛЕНУ": Где можете за 100 евра?
Више од 80 одсто радно способних људи
Београд је једини округ у којем више од 80 одсто радно способних људи који траже посао (што је дефиниција која искључује све оне који "испадну" с бироа) тај посао и налази. Али, још неколицина округа такође добро стоји са запосленошћу која по оваквом обрачуну иде изнад 70 одсто. То су Северно-бачки округ (Суботица), Северно-банатски (Кањижа, Кикинда), Јужно-бачки (Нови Сад), Средње-банатски (Зрењанин), Сремски (Инђија, Рума), Браничевски (Пожаревац), Колубарски (Ваљево) и Моравички (Чачак, Горњи Милановац).
На другом полу, где испод 60 одсто тражилаца посла успева да нађе радно место, налазе се Пчињски (Врање, Босилеград, Бујановац), Јабланички (Лесковац, Власотинце, Медвеђа), поменути Топлички округ, па Рашки (Краљево, Нови Пазар), Поморавски (Јагодина, Свилајнац, Ћуприја) и Мачвански округ (Шабац, Љубовија).
ХИТ САЈМА У БЕОГРАДУ: Летовање за 60 евра!
Поређење по висини просечних плата показује сличан резултат. Јужни делови Србије су видљиво сиромашнији, а северни богатији. Пет округа са најнижим платама су Пчињски, Топличли, Јабланички, Расински и Рашки и у њима зараде иду од 32.106 до 35.640 динара, преноси Данас.
С друге стране, по платама које достижу од 43.972 до 55.429 динара, предњаче Београд, Јужно-бачки округ, Борски, Јужно-банатски и Браничевски.