Арапи заинтересовани за улагање у српски туризам
АБУ ДАБИ- Привредници из Уједињених Арапских Емирата су до сада показали највеће интересовање за улагање у хотелско-туристичке капацитете, бање и производњу хране у Србији.
Директор Српског пословног савета Мирјана Раденовић-Ратковић очекује инвестиције из УАЕ у неколико хотела у Србији, коју они сматрају веома примамљивом туристичком дестинацијом.
“Бање су посебно интересантне потенцијалим инвеститорима из Емирата, а одлучујући фактор за њих биће однос између висине евентуалне инвестиције и очекиваног повраћаја уложеног новца”, рекла је Раденовић-Ратковић након Првог српско пословно-инвестиционог форума који је крајем јануара одржан у Емиратима.
Привредници из Србије су на том форуму успели да успоставе контакте и сарадњу са компанијама из Емирата, каже Раденовић-Ратковић.
"Емирати су тржиште где све што је квалитетно и конкурентно може да понађе своје место, а то је показало и учешће наших привредника на овом форуму. Нека од предузећа су започела преговоре са потенцијалним инвеститорима о заједничком улагању у унапређење капацитета постојеће производње у Србији“, навела је она.
Поједине фирме из Србије су добиле довољно информација да лакше пређу пут позиционирања и дристибуције својих производа на том тржишту, а три фирме су успоставиле контакт са потенцијаним партнерима из УАЕ и очекује се да ће веома брзо имати своја представништа или партнерске компаније у Емиратима, каже Раденовић-Ратковић.
Српски пословни савет је у УАЕ је, истакла је она, организацијом форума у пет Емирата желео да упозна учеснике са могућностима тог тржишта, разликама између Емирата и могућностима пословања у сваком од њих.
Према њеним речима, емирати Фуџеира, Рас Ал Кајма и Шаржа су показали да су свакако вредни пажње и да у њима има места и за наше фирме.
„С обзиром на то да је ово први овакав догађај у УАЕ и да смо ми млада организација која се финансира из сопствених средстава, више смо него задовољни постигнутим резултатом. Повратне информације учесника Првог српског пословно - инвестиционг форума показују да смо остварили наш циљ“, истакла је Раденовић-Ратковић.
Представници привредних комора, компанија и организација из УАЕ су, каже она, показали велику заинтересованост за нашу земљу у погледу пословања и инвестирања, али и као примамљиву туристичку дестинацију.
За то су заслужни и представници Туристичке организације Србије и ВИП фонда из Новог Сада, који су сјајним презентацијама у свих пет емирата на прави начин представили Србију.
„С обзиром да је трговинска размена наше две земље још на веома ниском нивоу, постоји много простора за унапређење сарадње. Што се тиче области производње и дистрибуцје хране, у наредном периоду нам предстоји прилагођавање стандарда производње УАЕ стандардима“, навела је она.
Раденовић-Ратковић верује да ће се уз подршку обе државе веома брзо решити усаглашавање стандарда и каже да након тога предстоји пут промовисања наше хране као квалитеније и здравије од постојеће на тржишту.
Велики потенцијал постоји и у унапређењу сарадње ИКТ индустрије, као и грађевинско консултантских услуга, што је потврђено и на форуму, каже она.