ПРОСИПАЊЕ ГЛАСОВА: За ове странке је ризично гласати
Према предизборним истраживањима чак 16,2 одсто биће "просуто" испод цензуса, а ево и шта то значи.
То што политичке странке у Србији избегавају самосталан наступ на изборима неће много утицати на резултате избора, јер према најновијим истраживањима чак ни то не би могло да “обори“ резултат СНС из 2014. године.
Према најновијим истраживањима “Фактор плуса“ СНС би освојила чак 49,4 одсто гласова. Анкета која је спроведена утврдила је да би друго место на изборима заузео СПС са 11,3 процента гласова, док би на трећем месту била ДС са 6,4 одсто подршке бирача. Такође, према резултатима истраживање у нови сазив републичког парламента ушли би и посланици СРС Војислава Шешеља (6%), листа ДСС-Двери (5,7%), као и СДС-ЛДП-ЛСВ (5%). Све остале листе, показује ова анкета, остале би испод цензуса.
КРАХ ОПОЗИЦИЈЕ: "Заједничке листе нема због личних неслагања"
Иако ће према овим истраживањима више листа ући у парламент, ипак ће чак 16,2 одсто гласова бити "просуто" испод цензуса, што ће свакако ићи на руку свима који уђу у парламент.
Могуће и да опозиција не пређе цензус
Ако се деси да склапање заједничких листа опозиције неће уродити плодом, може да се догоди да испод цензуса ostanu DSS, Dveri, СДС, ЛДП, али и радикали на челу са Војиславом Шешељом. У прилог овој теорији говоре проценти који по истраживања показују да су ове опозиционе странке налазе на самој граници преласка цензуса. Високо ризични су и гласови за Радуловића, који је на прошлим изборима освојио 2,9 %, али и за нову странку Борислава Стефановића, која се први пут опробава на изборима. Он је сам, ипак, најавио да би Левица Србије могла бити изненађење.
ПЕТ КЉУЧНИХ РЕЗУЛТАТА ВЛАДЕ: Србија је за само две године НАПРАВИЛА КОРАК КА БУДУЋНОСТИ
Гласови које су освојиле странке које нису прешле цензус, односно "просути гласови", биће распоређени политичким партијама које ће ући у Скупштину, сходно њиховом проценту освојених гласова, а према истраживања агенција највећи процент тих гласова добиће СНС.