БЕОГРАЂАНИН ИЗМИСЛИО ЕКОЛОШКУ ПУМПУ: Не троши ништа, нема мотор и не користи струју, а наводњава
Пумпа значајно може да побољша наводњавање пољопривредних површина.
Инжењер и познати иноватор Милош Јаковљевић из Београда осмислио је еколошку пумпу за воду која, како каже, не троши ништа, нема мотор и не користи струју.
Наводећи да се у Србији наводњава тек око три посто земљишта, а у свету, у земљама са успешним пољопривредама чак 68 посто, Јаковљевић је рекао да проблем лежи у томе што је потребно да се вода усмери за наводњавање.
СРБИН ИЗ НЕМАЧКЕ ЗАПОШЉАВА РАДНИКЕ: Плата до 5.000 евра, а једини услов је да сте из БИВШЕ ЈУГЕ
Једно од најбољих решења су пумпе на самопроток воде, које не троше никакву енергију, немају мотор и не троше струју, рекао је Јаковљевић.
Као основ за стварање еколошке пумпе за воду, Јаковљевићу је послужила његова пумпа која већ 25 година постоји и ради у Санском Мосту и избацује воду на 185 метара висинске разлике и 2,5 километра у дужину.
НА 500 км ОД БЕОГРАДА: Фали им на хиљаде радника, почетна плата преко 2.000 евра, смештај и храна
Он је осмислио више типова ових пумпи - од двоклипних које раде уз помоћ воде извора до великих шестоклипних које користе реку као погон.
Све ове пумпе, па и најновија еколошка пумпа за воду, погодне су за наводњавање плантажа воћа, по систему кап по кап, али и за све остале културе, рекао је Јаковљевић.
ДАНИЈЕЛА ЈЕ НАШЛА ПОСАО У ФРАНКФУРТУ: Није вам довољна диплома и није онако како сви причају!
Мале, двоклипне пумпе, односно водене ударне пумпе, користе енергију слободног пада водотока помоћу хидрауличног удара. Оне користе чисту кинетичку енергију пада воде да се вода подигне на ниво већи од извора.
Према његовим речима, ове пумпе су посебно погодне за брдске крајеве, пре свега у источној и западној Србији.