ПРИПРЕМИТЕ СЕ: Због ове ставке одмор у иностранству може да вам преседне
У иностранству је могуће подићи готовину са банкомата без додатних трошкова само дебитном картицом, док ће вам подизање кредитном картицом банка наплатити минимум три процента.
Грађани који имају картице страних банака које послују у Србији могу на њиховим банкоматима у Европи да подижу дебитним картицама готовину без провизије. То не важи за кредитне картице. На сваком ПОС терминалу за подизање кеша кредитном картицом обавезна је провизија од најмање 3 одсто.
На основу увида у евиденцију приговора и питања корисника финансијских услуга, које прима Центар за заштиту и едукацију корисника финансијских услуга Народне банке Србије, примећено је да се сваке године током летњих месеци повећава број грађана који током боравка у иностранству имају проблем са коришћењем платних картица.
„Зато, пре него што отпутујете у иностранство, потребно је да са банком која вам је издала платну картицу проверите да ли она може да се користи у иностранству, као и који су трошкови и накнаде коришћења те картице у иностранству, наводе у НБС, а преносе Новости.
ДНЕВНА ОГРАНИЧЕЊА
Потребно је имати у виду да се провизија за подизање новца са банкомата у иностранству креће од минимално утврђеног износа који није везан за суму новца која се подиже. Тако се неретко дешавало да корисницима буде наплаћена већа провизија за подизање новца са банкомата од самог износа који су на њему подигли.
За веће износе новца, а понекад и за било који износ, иностране банке наплаћују провизију која се мери у процентуалном износу суме новца који подижете. Неопходно је да водите рачуна о висини новчаних средстава која намеравате да подигнете на дневном нивоу, будући да поједине банке имају ограничење у погледу овог износа.
„Подсећамо да постоје две врсте платних картица – дебитна и кредитна. Дебитна вам омогућава плаћање и подизање готовине до висине средстава која имате на рачуну, а поједине банке дозвољавају и могућност располагања средствима по основу дозвољеног минуса док боравите у иностранству.
Кредитна картица вам омогућава коришћење новца којим вас кредитира банка издавалац до лимита утврђеног претходно закљученим уговором. Највећи број приговора грађана који су користили платне картице у иностранству односио се на трошкове провизије приликом подизања новца са банкомата или шалтера банке, као и на трошкове настале приликом претварања валуте током плаћања картицом.
Уколико поседујете платну картицу која задужује ваш динарски рачун, морате имати у виду трошкове конверзије валуте, чија се висина разликује од врсте валуте и саме банке. Трошкова конверзије неће бити уколико поседујете девизни рачун у истој валути, повезан са вашом платном картицом, који ће приликом трансакције бити задужен за одговарајући износ трансакције.
Међутим, уколико плаћате у валути која је различита од оне на вашем девизном рачуну, треба да знате да ће банка у том случају извршити дуплу конверзију. На пример, ако сте робу и услуге плаћали у америчким доларима, а девизни рачун имате у еврима, банка ће прво извршити конверзију америчких долара у динаре а потом из динара у евре.