БИТКА СЕ НАСТАВЉА: СЗО тестира нове лекове за еболу
ЖЕНЕВА - Организација "Лекари без граница" започеће клиничка испитивања нових лекова на пацијентима зараженим еболом у три центра у западној Африци, где је највише људи умрло од смртоносног вируса.
Лекари ће почети са експерименталном употребом два лека са списка Светске здравствене организације, а примењиваће се и лечење примањем крви или крвне плазме оних особа које су преживеле еболу.
Циљ ових испитивања је да пацијент заражен еболом остане жив у првих 14 дана, који су и накритичнији за преживљавање, преноси BBC.
Центри ће се налазити у Гуекдоу у Гвинеји и њиме ће управљати француски Национални Институт за здравље и медицинска испитивања, затим у гвинејској престоници Конакрију, којим ће руководити белгијски Институт за тропску медицину из Антеверпена, а седиште трећег центра, којим ће управљати Универзитет Оксфорд, биће тек одређено. Нови подаци говоре да је број жртава заражених смртоносним вирусом достигао 5.160.
За еболу још није пронађен лек и лекови који се сада користе у лечењу, попут "фавипиравира" који ће и у једном од ових центара бити употребљиван, налазе се у експерименталној фази.
У најтежој епидемији еболе икада, више од 14.000 људи је заражено, претежно у западној Африци. СЗО је саопштила да број нових случајева оболелих не расте у Гвинеји и Либерији, али да је и даље висок проценат оболелих у Сијера Леонеу. Прва три смртна случаја забележена су јуче и у Малију.