ПРЕМИЈЕРИ У ТИРАНИ СЛОЖНИ: Сарадња држава региона води брже у ЕУ
Премијери држава региона истакли су данас у Тирани да је добра сарадња држава региона важан фактор бржег напретка на њиховом путу у ЕУ и побољшања економске ситуације, а упућен је и апел за конкретну помоћ инфрструктурним пројектима.
Еди Рама
Домаћин скупа, у организацији Бечког економског форума (ВЕФ), албански премијер Еди Рама истакао је да је наступила нова ера за Балкан, која предвиђа да земље региона заједно раде на превазилажењу изазова.
Глобална криза је, каже, показала да нико није поштеђен и да су чак и највеће економије биле погођене последицама, те стога треба подстицати свест "заједништва и сарадње".
"Не можемо ићи сами, већ само заједно, пошто су нам привреде умрежене. Наш заједнички циљ је да постанемо чланице ЕУ и уверен сам да је то добро за Албанију, регион и целу Европу. Свесни смо да то није лако, али да би савладали изазове морамо сарађивати", истакао је Рама.
Оценио је да је Берлински процес, покренут прошле године, генерисао конкретне резултате за грађане у процесу европских интеграција.
Балкан премали за надметање
Заложивши се за бољу пројектну и инфраструктурну повезаност, Рама је напоменуо да је Балкан превише мали да би се земље надметале међусобно у привлачењу страних инвестиција.
"Ако се повежемо, понудимо веће тржистсе, сложеније производе из свих области, можемо као ргеион очекивазти велике предности. Припремили смо техничке пасоше за заједничке пројекте, а сада је време да ЕУ помогне Балкану да се развије као никада раније. Дуго година се од нас тражи да сами себи поставимо нове изазове, дефинишемо нове циљеве, а сада је време да ЕУ погледа нас другачијим очима", поручио је албански премијер Бриселу.
У спровођењу реформи, приближавању ЕУ, као и спровођењу заједничких инфраструктурних пројеката, регион, према његовим речима очекује помоћ Уније.
"Предложили смо Европској комисији да помогне у реализацији инфраструктурних пројеката јер они превазилазе наше економске потенцијале. Самит 27. августа у Бечу биће прилика да се дефинишу заједничке предности овог процеса, а и прилика за дефинисање шта се може и треба боље урадити. Ово је први пут у историји ових земаља да пролазимо кроз период заједничког разумевања", нагласио је Рама.
Албански премијер је казао да су земље региона опредељење за сарадњу у изградњу транспортних мрежа за повезивање главних градова и лука.
ЕУ, истакао је, мора разумети да, уколико унутар Уније постоји замор од проширења, у региону Западног Балкана постоји опасност од нестрпљења. "Не смемо дозволити да нестрпљење буде наш непријатељ на путу ка заједничком циљу, који је ближи него икада", рекао је албански премијер.
Мило Ђукановић
Премијер Црне Горе Мило Ђукановић подвукао је да нема сумње да ће регион Западног Балкана наставити пуне интеграције у европске и евроатлантске структуре.
"То је важно за све наше земље, али и Европу и њен будући престиж и стабилност евроатлантског региона. Тиме одговарам на дилеме које се још и те како препознају у политичком дијалогу на европском тлу, везане за замор од проширења. Та дилема не сме бити актуелна тема. Да би Европа била глобално конкурентна мора постићи пре свега пуну стабилност, пуну фокусираност на развој и искористити све потенцијале", рекао је премијер Црне Горе.
Пуна интеграција
''Нема пуне стабилнсти нити оптималног коришћења потенцијала без пуног уједињења европског континента, где је први следећи корак пуна интеграција западног Балкана'', поручио је Ђукановић.
Као кључно питање региона он види стабилност, а с тим у вези је казао да је недавни инцидент у Македонији показао да се том питању треба посветити већа пажња.
Говорећи о БиХ, Ђукановић је казао да се још не може бити задобољан функционалношћу те земље, те да је јако важно да се после избора успостави боља клима.
"Нема економског и демократског развоја без поуздане стабилности, али и поузданија стабилност се успоставља ако се озбиљније посветимо уклањању економских проблема. Ту је потребна помоћ која мора да сегне даље од декларативне опредељености ЕУ да западни Балкан прими у чланство", истакао је он.
Ђукановић је рекао да је потребно превазилажење дубоког јаза по питању економског раста између региона и ЕУ. Према његовим речима ниједна од земаља Западног Балкана није у стању сама да реши проблеме.
Денис Звиздић
Председник Савета министара БиХ Денис Звиздић истакао је да су зенмље региона спремне на сарадњу у свим пољима, а посебно у економској области у циљу стварања заједничког тржишта.
БиХ је, истакао је, променила приоритете, што значи да неконструктивни приоритети нису више на столу председништва, нити владе, нити било којих власти у БиХ.
Актуелни приоритети БиХ су динамизирани и убрзани развој, убрзање задатака на путу европске и евроатлантске интеграције. С тим у вези је казао да очекује да ће БиХ крајем године моћи да поднесе апликацију за чланство, а циљ је да до краја мандата ове владе земља добије статус кандидата.
Други приоритет, како је додао, јесу економске реформе, а трећи владавина права и добросуседски односи.
"Повезаност ће нам омогућити да према инвеститорима наступамо заједно и јединствено", поручио је Звиздић.
Никола Груевски
Македонски премијер Никола Груевски рекао је да су све земље региона оријентисане ка чланству у ЕУ, додајући да европска интеграција представља механизам који убрзава реформе.
С тим у вези је поручио да одлагање није решење, већ ствара нестабилност, наводећи пример Македоније, где је одлагање нанело штету тој земљи региону.
"Да није било одлагања мислим да би Македонија не само била чланица НАТО-а, већ би и завршила преговоре о чланству у ЕУ, а и многе ствари би се дешавале на другачији начин", истакао је Груевски.
Позвао је европске званичнике да пазе на поруке које шаљу, јер свака негативна може да изазове негативне последице код грађана.
"ЕУ мора више да се посвети овом региону, али може више да уради да се већа енергија посвети да се помогне региону да реши нека питања и напредује како би се придрузила Унији", поручио је Груевски рекавши да би регион и Унија имали користи од тога.
За Македонију је важно да преговори што пре почну, а предложио је да се примени пример Словеније и Хрватске у спору Скопља са Атином.
Погледајте и: